Poniżej obejrzycie zdjęcia z 30 najpiękniejszych miejsc w górach, w których fotografowałem. Lista jest oczywiście w pełni subiektywna, a na wybór miały również wpływ pogoda, warunki do fotografowania i różne sentymenty. Mógłbym oczywiście wydłużyć listę przynajmniej o drugie tyle pięknych miejsc, bo odwiedziłem ich przez ostatnie kilkanaście lat tak wiele, że niniejszy spis absolutnie nie wyczerpuje tematu.

30. Şaua Caprei i Vânătoarea lui Buteanu, Fogarasze, Rumunia

Okolice przełęczy Caprei i dwóch sąsiadujących z nią szczytów – Vf. Iezerului (2417 m) i Vânătoarea lui Buteanu (2507 m), to jeden z najpiękniejszych zakątków Fogaraszy. Z tego uroczego miejsca można dojść na Moldoveanu – najwyższy szczyt Rumunii. Fragment grani, który tam prowadzi też jest bardzo malowniczy i fotograficznie ciekawy i dla mnie był najciekawszą częścią całych Fogaraszy.

Widok z Vânătoarea lui Buteanu (2507 m).
Wieczorny widok z Vf. Iezerului na Bâlea Lac.
Widok z Vânătoarea lui Buteanu (2507 m).
Trasa w kierunku Moldoveanu to najpiękniejszy fragment Fogaraszy.

29. Czarny Staw pod Rysami, Tatry, Polska

O uroku Czarnego Stawu pod Rysami pisałem już tyle razy, że aż szkoda powtarzać po raz kolejny. Ale niech będzie. Według mnie Czarny Staw pod Rysami jest najpiękniejszym stawem w całych Tatrach i jednym z najpiękniejszych w Europie. Nie przesadzam! Zobacz inne najpiękniejsze miejsca w Tatrach TUTAJ.

Panorama Czarnego Stawu pod Rysami.
Ścieżka na Rysy.
Najlepszy widok na Czarny Staw jest w samo południe!

28. Meteory, Grecja

Ze wszystkich górskich krajobrazów Grecji najbardziej podobały mi się Meteory. Ten rejon jest naprawdę mega ciekawy i urozmaicony, a przy tym bogaty historycznie i kulturowo. Spędziłem na Meteorach cały dzień jeżdżąc po okolicznych drogach w poszukiwaniu ciekawych kadrów z niecodziennie ulokowanymi na skałach klasztorami.

Niezwykły krajobraz Meteorów.
Meteory
Klasztor na skałach.

27. Aiguille de Rochefort, Mont Blanc, Alpy, Francja/Włochy

Jedna z najpiękniejszych alpejskich grani, która prowadzi na szczyt Aiguille de Rochefort (4001 m) to do dziś moje najśmielsze alpejskie wejście. Piękna filigranowa grań śnieżno-lodowa oszołomiła mnie zarówno widokami jak i ogromną ekspozycją.

Filigranowa śnieżna grań Rochefort.
Śnieżna grań zaczyna się od widocznego na zdjęciu Zęba Giganta.
Wędrówka granią Rochefort.

26. Stokksnes, Islandia

Czarna plaża na półwyspie Stokksnes to chyba najbardziej kreatywne miejsce w sąsiedztwie islandzkiego ringu. Kadry stąd są ciekawe, a motywów jest tu bez liku, bo spotykają się tu góry, ocean i porośnięte trawą wydmy.

Stokksenes z drona.
Stokksnes o zachodzie słońca.
Podmokły piach ma swój urok.

25. Stac Pollaidh, Assynt, Szkocja

Góry Assyntu w Szkocji były dla mnie jednym z najpiękniejszych doświadczeń w tym kraju. Szczególnie spodobały mi się Suilven i Stac Pollaidh. Ten drugi głównie za sprawą dynamicznej pogody, która była o poranku i niezwykłych formacji skalnych, które przypominały mi karkonoskie skałki.

Niezwykły krajobraz szczytu Stac Pollaidh.
Stac Pollaidh o zachodzie słońca.
Stac Pollaidh.

24. Grań Koncheto i Vichren, Piryn, Bułgaria

Wąska jak ostrze noża grań Koncheto w Pirynie to najpiękniejsze miejsce jakie odwiedziłem w górach Bułgarii. Gdyby pogoda była lepsza (miałem bezchmurne niebo i dość słabą przejrzystość), na pewno zdjęcia stąd byłyby jeszcze lepsze, bo to jedna z najpiękniejszych tego typu grani skalnych na świecie! W sąsiedztwie grani wznosi się najwyższy szczyt pasma Vichren, który ma ładną formę regularnej piramidy. Vichren jest trzecim najwyższym szczytem całych Bałkanów (po Musale i Olimpie).

Ostrze grani Koncheto.
Wędrówka granią jest całkiem emocjonująca z powodu dużej ekspozycji.
Vichren – najwyższy szczyt Pirynu.

23. Preikestolen, Góry Skandynawskie, Norwegia

Słynny Preikestolen to jedno z najciekawszych i najładniejszych miejsc w Norwegii. Sława skalnego pulpitu absolutnie nie jest przesadzona, bo jest to miejsce nietuzinkowe i wyjątkowo urokliwe. Płaska jak stół skała zawieszona jest ponad 600 metrów nad wodami Lysefjordu, a zdjęcie na jej krawędzi to obowiązkowy punkt dla każdego kto tu przybywa. W 2016 r. miałem okazję biwakować na tej skale i do dziś jest to jedno z najlepszych wspomnień z całej wyprawy do Norwegii. Osobny artykuł o Preikestolen TUTAJ.

Preikestolen ponad morzem chmur.
Biwak na Preikestolen.
Preikestolen o poranku.

22. Góry Nemërçkë, Albania

Nemërçkë to jedno z najpiękniejszych i najtrudniejszych do wędrówki pasm górskich w Albanii. Zakochałem się w nich praktycznie od pierwszego wypadu do Albanii w 2012 r. Później miałem okazję tutaj wrócić i zrobić kilka zdjęć. Trekking w tym dzikim i odludnym paśmie jest na pewno jednym z moich największych marzeń górskich, które nie wiadomo czy uda się kiedykolwiek zrealizować.

Niezwykły krajobraz gór Nemërçkë.
Główna trudność w trekkingu po tym paśmie to brak szlaków, brak wody i niemiłosierny upał.
Góry Nemërçkë i rzeka Vjosë.

21. Skuta i Turska Gora, Alpy Kamnicko-Sawińskie, Słowenia

Alpy Kamnicko-Sawińskie to jedno z najpiękniejszych pasm górskich, które przeszedłem. Ich grzbietem prowadzi dość wymagająca via ferrata, której przejście zajęło mi 12 godzin. Choć na całej długości oglądamy niesamowity skalny świat turni i grani, to najpiękniejszym fragmentem trasy jest przejście ze Skuty na Turską Gorę, gdzie odetchniemy na moment od wspinaczki.

Grintovec i Skuta (z lewej).
Brana i Planjava – widok z Turskiej Gory.

20. Wielki Rozsutec, Mała Fatra, Słowacja

Wielki Rozsutec to najpiękniejsza góra Małej Fatry i jeden z najładniejszych szczytów na całej Słowacji, a jak wiadomo gór tutaj nie mało. Piękna, urozmaicona panorama i liczne skały przyciągają tu liczne rzesze fotografów.

Zimowa panorama ze szczytu.
Wielki Rozsutec podczas wieczornego warunu.
Wiosenny widok z wierzchołka.

19. Ibon de Plan, Pireneje, Hiszpania

Ibon de Plan jest w mojej opinii najładniejszym stawem w Pirenejach. To miejsce ma tyle bajkowego uroku i jest tak przyjemne, że najchętniej bym tutaj zamieszkał. Jest przy tym ciekawe fotograficznie, bo otaczają je efektowne szczyty, które do późnej wiosny pokrywa śnieg. Więcej TUTAJ.

Ibon de plan po południu.
Biwak nad brzegiem jeziora.
Ibon de Plan o poranku.

18. Tête Blanche, Alpy Walijskie, Szwajcaria

Niesamowita panorama jaka roztacza się z wierzchołka Tête Blanche (3710 m) to kwintesencja wysokogórskiego, alpejskiego krajobrazu Szwajcarii. Piękny widok na Dent d’Hérens i Matterhorn, od bardzo rzadko oglądanej strony, oraz inne czterotysięczniki rejonu Zermatt to wizytówka tej niepozornej góry. Dojścia na Tête Blanche bronią lodowce, które pokrywają górę ze wszystkich stron.

Widok na Matterhorn i inne czterotysięczniki z Tête Blanche.
Biwak na lodowcu niedaleko Tête Blanche
Panorama z wierzchołka.

17. Santa Maddalena, Dolomity, Alpy, Włochy

Santa Maddalena to najbardziej urokliwe miejsce w Dolomitach. Urocze kościółki i niedostępne turnie, małe domki rozrzucone wśród łąk – tak właśnie wygląda maleńka wioska z potężnym widokiem na ścianę masywu Odle. To jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Alpach, co wcale mnie nie dziwi.

Santa Maddalena w całej okazałości.
St. Johan i ściana masywu Odle.
Na pewno jedno z najcudowniejszych miejsc w Dolomitach.

16. Trotternish, Isle of Skye, Szkocja

Góry Trotternish zachwyciły mnie już podczas pierwszej wizyty w Szkocji w 2013 r. Niekończące się wzgórza pokryte zielenią zachwycają licznymi grupami skalnymi takimi jak Old Man of Storr czy The Table i cała okolica Quiraing. Można tutaj spędzić kilka dni klucząc pomiędzy formacjami w poszukiwaniu najlepszych kadrów.

Quiraing
Arcyciekawa grupa skalna Old Man of Storr.
Loch Cleat.
Old Man of Storr.

15. Seceda, Dolomity, Alpy, Włochy

Seceda oferuje jeden z najśmielszych wysokogórskich widoków w Dolomitach. W ostatnich latach góra oblegana przez fotografów straciła nieco ze swej tajemniczości i kadry stąd są już bardzo popularne. Ale w niczym nie ujmuje to klasie widoku na strzelistą turnię Sass Rigais sterczącą ponad porośnietymi trawą tarasami.

Seceda przed burzą.
Poranne widoki na Secedzie.
Burzowe popołudnie na Secedzie.

14. Red Sand Dunes, Wadi Rum, Jordania

Red Sand Dunes to prawdopodobnie najpiękniejsza wydma na Wadi Rum w niezwykłej scenerii górzystej pustyni. Zobacz więcej TUTAJ.

Niezwykła czerwona wydma przed wschodem słońca.
Red Sand Dunes
Biwak między skałami na wydmie.

13. Trzy Korony, Pieniny, Polska

Trzy Korony to wyjątkowe miejsce w polskich górach. Platforma widokowa na najwyższej ze skałek oferuje jedną z najlepszych górskich panoram jakie znam. Byłem tam już dziesiątki razy, ale ten widok zawsze robi na mnie wielkie wrażenie! Zobacz więcej najpiękniejszych miejsc w Pieninach TUTAJ.

Trzy Korony zimą.
Trzy Korony jesienią.
Wrześniowy poranek na Trzech Koronach.

12. Mirador Condor, Andy Patagońskie, Chile

Mirador Condor to łatwo dostępny punkt widokowy na Andy w Torres del Paine. Rozciąga się stąd jedna z najlepszych panoram na szczyty słynnej Cordillera Paine. Podczas pobytu w Patagonii wracałem tutaj aż pięć razy! Więcej o fotografowaniu w Torres del Paine TUTAJ.

Mirador Condor o świcie.
Słońce i deszcz w tym samym momencie to w Patagonii norma.
O wschodzie na Mirador Condor.

11. Bardenas Reales, Nawarra, Hiszpania

Półpustynne tereny Bardenas Reales są jednym z najpiękniejszych miejsc, jakie widziałem w Hiszpanii. Gliniane góry o niecodziennych kształtach są bez wątpienia jednym z najbardziej nietypowych krajobrazów górskich jakie widziałem w Europie. Zobacz więcej TUTAJ.

Góry Bardenas Reales w całej okazałości.
Niezwykłe formacje Bardenas Reales.
Struktury mózgopodobne na Bardenas Reales.
Po zachodzie słońca krajobraz przyjmuje niezwykłe barwy.

10. Śnieżka, Karkonosze, Polska

Obecność Śnieżki w tym zestawieniu na pewno nie jest dla nikogo zaskoczeniem. Śnieżkę od wielu lat odwiedzam głównie zimą – to dla mnie najlepsze miejsce do fotografowania w polskich górach o tej porze roku. Futurystyczne krajobrazy zmrożonych budynków na tym szczycie zawsze przywołują w mojej głowie krajobrazy z filmów S-F. Mniemam, że motyw oszronionych spodków jest jednym z najciekawszych zimowych motywów jakie sfotografujemy w Europie.

Spodki na Śnieżce o wschodzie słońca.
Zmrożona Kaplica św. Wawrzyńca.
Nocny krajobraz na Śnieżce.
Kaplica św. Wawrzyńca.

9. Matterhorn, Alpy Walijskie, Szwajcaria

Matterhorn ma dla mnie od lat znaczenie wręcz symboliczne, bo jest to góra, którą fotografowałem od początków swoich podróży w Alpy wiele lat temu. Widok na ten śmiały szczyt towarzyszył mi podczas wielu trekkingów i plenerów, i zawsze byłem pod jego wielkim wrażeniem. Najmilej wspominam dwa biwaki na polanie Hochbalmen, gdzie Matterhorn miałem na wyciągnięcie ręki. Osobny artykuł o Matterhornie znajdziesz TUTAJ.

Biwak na Hochbalmen w 2012 r.
Matterhorn o wschodzie słońca.
Piękny wschód słońca podczas biwaku na Hochbalmen w 2013 r.

8. Burdah Bridge, Wadi Rum, Jordania

Okolice skalnego mostu Burdah to najpiękniejsze miejsce jakie widziałem w Jordanii i jedno z najbardziej niesamowitych w moim życiu. Niezwykłych wrażeń estetycznych doświadczyłem tutaj wieczorem, gdy po zachodzie słońca cały świat na kilka minut stał się czerwony. Więcej o fotografowaniu na Wadi Rum TUTAJ.

Marsjański krajobraz w rejonie Burdah Bridge.

7. Mirador las Torres, Andy Patagońskie, Chile

Mirador las Torres to najładniejsze miejsce w parku narodowym Torres del Paine w Patagonii. Dojście w to dzikie miejsce na wschód słońca zajęło 4 godziny, ale absolutnie był to wartościowy wysiłek. Widok jaki zobaczyłem o poranku wstrząsnął mną do głębi i prawdziwie zachwycił. Trzy skalne iglice to jedna z wizytówek całej Patagonii, chętnie wykorzystywana we wszelkich materiałach reklamowych tego regionu. Spędziłem tutaj dwie godziny, nie rozstając się z aparatem choćby na moment. Więcej o Mirador las Torres znajdziesz TUTAJ.

Niezwykły krajobraz Mirador las Torres o wschodzie słońca.
Skalne wieże są wizytówką całej Patagonii!
Przy takich widokach nie da się nie okazywać radości w ekspresyjny sposób.

6. Trolltunga, Hargandervidda, Norwegia

Trolltunga to moje najukochańsze miejsce na południu Norwegii. Ta niezwykła formacja skalna i cały krajobraz są najpiękniejszym zakątkiem jaki odwiedziłem w kraju fiordów – bardzo fotogenicznym i wcale nie aż tak strasznie popularnym. Podobało mi się tutaj nawet znacznie bardziej niż na Lofotach czy Senji. Osobny artykuł o Trolltundze znajdziesz TUTAJ.

Wieczorny widok na Trolltundze.
widok krajobraz
Na całej trasie do Języka Trolla można podziwiać piękne widoki.
Trolltunga przed wschodem słońca.

5. Hala Gąsienicowa, Tatry, Polska

Hala Gąsienicowa jest bardzo wysoko na mojej liście najpiękniejszych miejsc i nie są to wyłącznie sentymenty. Uważam ją za najładniejszy zakątek całych Tatr (również SK) i chyba większość się ze mną zgodzi. Gdybym miał zagranicznemu fotografowi polecić najpiękniejsze miejsce do fotografowania w polskich górach, to na pewno pojawiła by się wśród propozycji właśnie Hala Gąsienicowa. Więcej o najpiękniejszych miejscach w Tatrach przeczytasz TUTAJ.

Zimowy krajobraz Hali Gąsienicowej.
Hala Gąsienicowa w sierpniu.
Betlejemka podczas zimowego wieczoru.

4. Laguna Torre, Andy Patagońskie, Argentyna

Nie wiem czy Laguna Torre to najładniejsze miejsce w Patagonii. Dla mnie rywalizuje z Laguną de Los Tres, której ostatecznie w ogóle nie umieściłem w tym zestawieniu, bo miałem tam nudną bezchmurną pogodę. Jedno jest pewne – Laguna Torre to jedno z najpiękniejszych miejsc w Andach i mam stamtąd bardzo dobre wspomnienia. A krajobrazowo jest to miejsce o wielkim potencjale i rzadko spotykanej urodzie! Więcej o Patagonii przeczytasz TUTAJ.

Laguna Torre.
Punkt widokowy Mirador Maestri.
Mroczny martwy las w okolicach Laguny.
Najpiękniejsza chmura soczewkowa w moim życiu.

3. Tre Cime di Lavaredo, Dolomity, Alpy, Włochy

Tre Cime to chyba mój ulubiony masyw w całych Dolomitach. Krajobraz jest tu piękny, pozwala na wiele ujęć z różnych stron i przy tym jest dość łatwo dostępny. Choć to bardzo popularne miejsce, to wieczorem i rano wcale nie ma tu aż tak dużo ludzi, co ma dodatkowy wpływ na to, że zawsze bardzo dobrze się tu czuję.

Zachód słońca z widokiem na Tre Cime i Monte Paterno.
Biwak podczas mojego pierwszego pobytu pod Tre Cime.
Wśród tutejszych skał można znaleźć wiele nieoczywistych kadrów.
Tre Cime di Lavaredo.

2. Aiguilles d’Arves, Alpy Delfinackie, Francja

Aiguilles d’Arves, choć od mojego pleneru w tym miejscu minęło już 8 lat, wciąż pozostaje prawie na szczycie listy najpiękniejszych miejsc jakie odwiedziłem. Ten cudowny krajobraz wciąż ma dla mnie wiele magnetyzmu i marzę, że któregoś dnia wrócę tu na dłuższy trekking. Osobny artykuł o Aiguilles d’Arves przeczytacie TUTAJ.

Aiguilles d’Arves to najładniejsze miejsce jakie fotografowałem w Alpach francuskich.
Biwak pod Aiguilles d’Arves
Panorama na trzy szczyty Aiguilles d’Arves.

1. Rapadalen, Góry Skandynawskie, Szwecja

Nie mogło być inaczej, tak więc zaskoczenia nie ma. Rapadalen to wciąż numer jeden na mojej liście najpiękniejszych miejsc. Aby zobaczyć ten krajobraz trzeba pokonać pieszo 23 km w jedną stronę. Ale nagrodą za poniesiony wysiłek jest możliwość podziwiania delty rzeki Rapa – jednego z najwspanialszych widoków w Europie. Osobny artykuł o Rapadalen TUTAJ.

Wschód słońca nad Rapadalen.
delta
rzeka krajobraz
Delta rzeki Rapa.
Najpiękniejsze miejsce w Szwecji.

9 Comments

Kamil Czernecki · 3 kwietnia, 2020 o 12:58 pm

Cudo!

Piękne zdjęcia. Aż chciałoby się wyruszyć już w jakąś podróż i poczuć górski klimat.

    Agnieszka · 29 sierpnia, 2020 o 5:56 am

    Cudowne widoki, piękne zdjęcia i przydatne informacje. I oczywiście zazdroszczę tych widoków :-)!!!

Krystian L · 3 marca, 2021 o 6:01 pm

Suuuuper widoczki…ciągnie w góry jak nic…podziwiając fotografie…niech się tylko pandemia skończy….

Chris G. · 9 marca, 2021 o 9:44 pm

Zdjecia bardzo profesionalnie , bardzo przemyslane ujecia i z profesionalnie wykonanym post processing. A tak przy okazji zapraszam kiedys w moje strony , Canadian Rocky Mountain, o ile nie miales jeszcze okazji odwiedzic i pofotografowac tutaj. Gratuluje i pozdrawiam z wciaz pieknie zimowej Alberty ,Canada..

    Karol Nienartowicz · 9 marca, 2021 o 9:54 pm

    Jak tylko będą wpuszczać, to przyjeżdżam. Cały plan już przygotowany!

Cezary · 10 marca, 2021 o 9:29 am

Świetne zestawienie, dziękuje za inspirację, a ostatnio brakło mi nowych pomysłów na wyprawy trekkingowe! To teraz uzupełnia mi lukę i już mam kilka nowych inspiracji na najbliższe wyprawy! Pozdrawiam

Ośrodek Terapii Uzależnień Arka · 22 kwietnia, 2021 o 10:24 am

My lokalnie polecamy beskidzkie szlaki. Pacjenci z naszego ośrodka terapii uzależnień Arka, bardzo je doceniają. Tu czuje się moc natury i można doświadczyć zbawiennej mocy zachwytu na urokami ziemi.

Roman · 16 czerwca, 2021 o 7:20 am

Jestem pod ogromnym wrażeniem, cudowne widoki i piękne kadry!

    Karolina · 3 października, 2023 o 3:26 pm

    Cudowne zdjęcia! Oglądam i mam wrażenie, że to inny – lepszy świat. Góry są fanatyczne, a fotografie perfekcyjnie odzwierciedlają ich piękno.. Gratulacje.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *