Zapraszam do udziału w grupowych i indywidualnych warsztatach fotograficznych
TUTAJ terminy warsztatów na 2025 r.
Dołącz do mojej warsztatowej grupy na Facebooku
Warsztaty fotograficzne w górach składają się z czterech formalnych bloków tematycznych i jednego nieformalnego, który jest zalecany, ale nieobowiązkowy:
- Plenery fotograficzne
W czasie plenerów poświęcamy maksymalną uwagę na wykonanie dobrych zdjęć, które później będziemy edytować i omawiać. Plenery są podstawową częścią warsztatów i zwykle odbywają się dwa razy dziennie: o poranku oraz po południu i wieczorem. Normalnością podczas tych wypadów są bardzo wczesne godziny wstawania, aby zdążyć dojechać i dojść na wschód słońca.
- Szkolenie teoretyczne
Drugi najważniejszy blok tematyczny warsztatów to szkolenie z zakresu teorii fotografii pejzażowej. W tej części omawiamy zasady budowy dobrej kompozycji, sposoby konstruowania kadru, zdjęcia panoramiczne, focus stacking, zdjęcia o szerokiej rozpiętości tonalnej, sztuczki pomagające rozbudować i urozmaicić swój warsztat itp. Ta część jest z reguły dużą inspiracją i pozwala na rozszerzenie swoich horyzontów oraz nabycie nowej wiedzy i umiejętności, którą potem wykorzystamy w praktyce podczas fotografowania.
W części teoretycznej będziemy również skupiać swoją uwagę na sprzęcie: aparacie i jego ustawieniach, obiektywie i jego parametrach, oraz filtrach: jaki system wybrać, jakie filtry są najbardziej przydatne i jak ich używać.
- Warsztaty edycyjne
Edycja zdjęć to niezwykle ważny proces w fotografii pejzażu. W czasie warsztatów będziemy wspólnie obrabiać wykonane na plenerach zdjęcia w programie Adobe Photoshop oraz wtyczce Adobe Camera RAW. Edycja będzie przeprowadzona od zupełnych podstaw, aż do zaawansowanych technik. Poświęcimy na to aż kilka godzin, bo oprócz zwykłej edycji skupimy się też na składaniu panoram, składaniu zdjęć o różnych punktach ostrości oraz zdjęć o różnej jasności.
- Omówienie zdjęć wykonanych przez uczestników
Jednym z najważniejszych punktów całych warsztatów będzie moment, kiedy będziemy mogli obejrzeć zdjęcia wykonane przez uczestników i je omówić. Skupimy się przede wszystkim na kompozycji, kadrze oraz edycji. Bogatsi w wiedzę zdobytą w poprzednich blokach tematycznych będziemy z łatwością zauważać błędy oraz wyciągać wnioski, co można było zrobić lepiej. To bardzo pouczające dla uczestników, bo zdjęciom każdej z osób poświęcimy należytą uwagę, aby każdy dostał wskazówki, w którą stronę powinien zmierzać, co poprawić, jakie błędy wyeliminować.
- Wieczorne spotkania integracyjne
Wieczorami (na ile starczy nam sił) spotykamy się z reguły na niedługie spotkania integracyjne, gdzie można porozmawiać w luźnej atmosferze. Warto być na te spotkania odpowiednio przygotowanym.
Wszystkie warsztaty są organizowane w pełni legalnie, w ramach zarejestrowanego biura podróży, które posiada wpis organizatora turystyki, a uczestnicy otrzymują na czas szkolenia ubezpieczenie. Podczas szkoleń szanujemy zasady legalnej turystyki, a poruszając się na terenie parków narodowych respektujemy ich regulaminy.
Q&A – odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania
Czy podczas warsztatów muszę mieć Photoshopa?
Obróbka zdjęć podczas warsztatów odbywa się w programach Adobe: Camera RAW (lub Lightroomie) i Photoshopie. Ze względów praktycznych nie ćwiczymy obróbki w innych programach takich jak Capture One, Luminar czy Affinity, bo są one mniej popularne i używane przez znacznie mniejszą ilość osób. Nie ma przeszkód, aby korzystać w czasie warsztatów z innych programów, ale należy wziąć pod uwagę, że wówczas uczestnik będzie musiał pracować indywidualnie. Oczywiście zajęcia z obróbki można potraktować również jako pewnego rodzaju inspirację i demonstrację sposobu pracy i metod obrabiania zdjęć. Zajęcia z obróbki, oprócz praktycznych wskazówek dotyczących obsługi programu i stosowanych narzędzi, mają przede wszystkim pokazać jak w szybki i prosty sposób dokonać niezbędnych korekt na zdjęciu. A te można wykonać w różnych programach i różnymi metodami – dochodząc do podobnych rezultatów. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że korzystając z programów od innych producentów sposób dojścia do celu trzeba będzie znaleźć samemu.
Jaki statyw potrzeba podczas warsztatów?
Statyw jest niezbędny podczas warsztatów – musi go posiadać każdy uczestnik. Najlepszy statyw to taki, który jest stabilny i dość ciężki – wówczas praca jest najwygodniejsza i przynosi najlepsze efekty. Początkujący uczestnicy lub osoby, które nie lubią/nie mogą dźwigać dużych ciężarów, mogą zaopatrzyć się w statywy podróżne, które mają kompaktowe rozmiary. W góry nie poleca się miniaturowych statywów, ani tanich rozwiązań z supermarketów – takie statyw to ostateczność. Niestety słaby i niestabilny statyw bardzo odbiera komfort pracy, często się przewraca, a w skrajnych przypadkach może w ogóle zniechęcić do fotografowania. Polecam statywy takich producentów jak Manfrotto, Benro, Sirui, Tripo. Dobrym kompromisem między wagą i funkcjonalnością są statywy podróżne Manfrotto BeFree GT, lub inne statywy z serii BeFree. Karol podczas warsztatów korzysta z karbonowego statywu Manfrotto 055.
Jakie filtry kupić przed warsztatami?
Jeśli nie wiecie jakie filtry będą potrzebne podczas warsztatów, to nie kupujcie żadnych. W czasie szkolenia będziemy bardzo dokładnie omawiać temat filtrów, więc wszystkiego dowiecie się na miejscu. Temat filtrów nie jest tak oczywisty i jednoznaczny, dlatego zakup na szybko filtrów przed warsztatami może okazać się niepotrzebnym wydatkiem na coś co może wcale nie być wam potrzebne. Prowadzący opowie o filtrach, których sam używa i zademonstruje ich działanie, pokaże przykłady zdjęć robionych z zastosowaniem różnych filtrów i bez nich, oraz doradzi jakie filtry kupować na samym początku, aby nie zbankrutować.
Jeśli posiadacie jakiś system filtrów, lub pojedyncze filtry, zabierzcie je ze sobą. Przede wszystkim przydadzą się filtry szare połówkowe, filtr polaryzacyjny oraz filtry szare pełne ND.
Jakie obiektywy przydadzą się podczas warsztatów?
To bardzo nieoczywiste pytanie. Zazwyczaj uczestnicy zabierają po prostu to co mają, a samo korzystanie z obiektywów jest sprawą dość indywidualną. Najlepszym rozwiązaniem jest ograniczyć swój bagaż do 2-3 obiektywów. Ja zabieram zwykle na swoje plenery tylko dwa obiektywy o następujących ogniskowych: 14-35 mm i 24-105 mm. Jeśli mam miejsce i siły to zabieram czasem teleobiektyw 100-500 mm.
Na warsztaty polecam zabrać obiektywy o następującym zakresie:
- Obiektyw szerokokątny (zaczynający się od ogniskowej 14-16 mm): np. Canon 14-35 mm, Sony 16-35 mm power zoom, Tamron 17-28 mm, itp. Dla posiadaczy aparatów z mniejszą matrycą (np. APS-C) dobrym rozwiązaniem jest Sigma 10–20 mm lub inne szkła o podobnym zakresie. Generalnie chodzi o to, żeby posiadać jeden obiektyw o szerokim zakresie, bo będziemy go dużo używać.
- Obiektyw o średnim zakresie np.: Canon 24-105 mm, Sony 24-105 mm G, Sony 20-70 G itp. Ten zakres również bardzo często się przydaje – szczególnie w Pieninach, Dolomitach i wszędzie gdzie są nieco bardziej odległe panoramy.
- Teleobiektyw: Np. Sony 100-400 mm, Sigma 105-600 mm, Canon 100-500 mm.
Jakie akcesoria fotograficzne jeszcze ze sobą zabrać?
Pamiętajcie o zabraniu kart pamięci, płytek (szybkozłączek) do statywu, kilku miękkich szmatek do przecierania kropel, zapasowych akumulatorów i ładowarek. Jeśli macie aparat już dość długo, dobrym pomysłem przed warsztatami może być oddanie aparatu do serwisu czyszczącego matrycę. To koszt kilkudziesięciu złotych, ale pozwoli uniknąć brzydkich plam na zdjęciu. Podokręcajcie również śruby w statywach, jeśli są jakieś luzy.
Warsztaty indywidualne z obróbki cyfrowej fotografii
Zapraszam również do udziału w indywidualnych jednodniowych warsztatach obróbki zdjęć krajobrazowych w mojej pracowni w Krakowie!
Terminy dowolne – do ustalenia. Zapraszam osoby na każdym poziomie zaawansowania – zarówno zupełnie początkujących, jak i osoby doświadczone. Podczas warsztatów omawiam swoją autorską metodę obróbki zdjęć, opowiadam o używanych przez siebie narzędziach oraz uczymy się ich użycia. Możliwe jest również omówienie zdjęć kursanta pod względem kompozycji i błędów. Dla chętnych możliwość nauki techniki wykonywania, składania i obróbki zdjęć panoramicznych. Praca odbywa się w Camera RAW i Photoshopie. Nie omawiam obróbki w Lightoroomie. Warsztaty trwają zwykle od 4 do 6 godzin – w zależności od potrzeb i wymagań klienta. Atmosfera jest luźna, chętnie odpowiadam na wszelkie pytania dotyczące fotografowania pejzażu, używanego sprzętu i wszelkich tematów okołofotograficznych.
W sprawie warsztatów indywidualnych kontaktuj się bezpośrednio ze mną pod adresem mailowym: nienar@op.pl