Norwegia to jeden z najbardziej fascynujących krajów w Europie, który jest pełen niezwykłych cudów przyrody i niecodziennych obiektów zbudowanych rękami ludzkimi. W poniższym artykule przeczytacie subiektywny wybór 15 najpiękniejszych miejsc w Norwegii – kraju fiordów.
1. Trolltunga – Język Trolla
Najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe miejsce w południowej Norwegii to słynny Język Trolla – półka skalna, która wisi nad przepaścią w cudownej górskiej scenerii płaskowyżu Hardangervidda.
Jest to jedna z największych atrakcji Norwegii, ale z powodu dość długiego szlaku dojściowego, nie ma tu takich tłumów jak na niedalekim Preikestolen. Ten niesamowity występ skalny, który przyciąga ludzi z całego świata, wart jest jednak każdego przebytego kilometra, bo widoki są przepyszne. Rozlane w dole, otoczone pionowymi ścianami, sztuczne jezioro Ringedalsvatnet przypomina fiord, choć nim nie jest, a panoramę zamyka Folgefonna – trzeci największy lodowiec Norwegii. W ciągu dnia ustawiają się tu kolejki, aby zrobić sobie obowiązkowe zdjęcie na czubeczku języka. Absolutny mus dla każdego kto pojawi się na południu Norwegii!
2. Lofoty: Reine, Hamnøy i Reinebringen
Lofoty to strzeliste góry wyrastające bezpośrednio z morza, maleńkie wioski rybackie z czerwonymi domkami rorbuer odpoczywające w ich cieniu, piaszczyste i skaliste plaże, a do tego zorza polarna tańcząca nad głowami. Bez wątpienia najładniejszy (choć może nieco już opatrzony) rejon Lofotów to rejon Reine – chyba najbardziej znanej i obfotografowanej okolicy w całej Norwegii! Z położonej nieco dalej wioski Hamnøy pochodzi najsłynniejszy lofocki klasyk przedstawiający czerwone domki na tle szczytu Festhæltinden.
W Reine znajduje się najpiękniejszy widokowy szczyt na Lofotach – Reinbringen. Panorama na Reine i Kjerkfjorden jest jednym z najbardziej niezwykłych widoków jakie zobaczymy w całej Europie!
3. Romsdalseggen
Słynna grań Romsdalseggen to kapitalny grzbiet górski powyżej Andalsnes, w którym wznoszą się szczyty, stanowiące wybitne punkty widokowe na Ścianę Trolli – najwyższą skalną ścianę w Europie. Również spojrzenie stąd na dolinę Romsdalen i jej otoczenie to jeden z najpiękniejszych widoków w całej Norwegii. Można tu zrobić 2-3 dniową wycieczkę podczas której odwiedzimy szczyty Blånebba, Mjølvafjellet i Nesaksla. Naprawdę warto, bo to jedna z najcudowniejszych tras w całej Skandynawii, która może być konkurencją nawet dla… Lofotów!
4. Kjeragbolten
To jedna z najbardziej znanych osobliwości w górach Norwegii. Kjeragbolten to samotny kilkumetrowy głaz zablokowany w wąskiej szczelinie między dwiema pionowymi ścianami skalnymi na zboczu góry Kjerag. Przepaść pod głazem robi imponujące wrażenie, bo liczy ponad 900 m!!! Tradycją w tym miejscu jest zrobienie sobie fajnego zdjęcia na kamieniu. Kjeragbolten jest na pewno miejscem, które wzbudza duże emocje z powodu ogromnej ekspozycji i stosunkowo ryzykownego wejścia – szczególnie przy mokrej skale.
Ale Kjerag to nie tylko słynny kamień. Gwoździem programu jest według mnie widok z Nesa-tindane – wierzchołek ściany blokującej od wschodu słynny głaz, która opada pionowym filarem aż na dno fiordu (900 m!!!) i robi zdecydowanie większe wrażenie, niż położony po sąsiedzku Preikestolen, który jest zresztą z Nesa-tindane widoczny przy sprzyjającej pogodzie.
5. Senja
Senja jest zwykle nazywana małymi Lofotami, choć porównanie to jest może odrobinę przesadzone. Senja to piękna górzysta wyspa posiadająca nieco podobny krajobraz do Lofotów, ale jednak atrakcji jest tu zdecydowanie mniej. Ale jeśli pojedziecie do północnej Norwegii to Senję koniecznie musicie odwiedzić, bo jest tu kilka pięknych miejsc, gdzie wykonacie piękne zdjęcia i sporo efektownych szlaków górskich.
Największą ikoną Senji jest szczyt Segla. Zarówno widok z niego robi wrażenie, jak również jego północna skalna ściana, która jest chyba najczęściej fotografowanym kadrem w tej części kraju fiordów. W okolicy jest jeszcze całkiem sporo innych szczytów oferujących kapitalne widoki, więc warto poświęcić Senji nieco więcej czasu.
Wśród popularnych miejsc, które nie wymagają wysiłku nie można zapominać o widoku z Tungeneset na skalny masyw Okshornan, który również jest wizytówką całej wyspy.
6. Preikestolen
Niezwykły skalny pulpit zawieszony 600 m ponad wodami Lysefjordu to słynny Preikestolen – największa atrakcja turystyczna Norwegii. Widoki ze skraju skały są nieziemskie – szczególnie pięknie wyglądają stąd wody Lysefjordu. Miejsce jest urokliwe nie tylko podczas wschodu słońca, bo Preikestolen robi wrażenie również podczas mgły i przy złej pogodzie. Najsłynniejszą pamiątką z Preikestolen jest zdjęcie na skraju urwiska. W ciągu dnia ustawiają się w tym celu długie kolejki. Polecam zabiwakować na skale, aby poczuć tu nieco więcej prywatności.
7. Aurlandsfjord
Jeden z najpiękniejszych fiordów w całej Norwegii oferuje tyle atrakcji, że można spędzić tu kilka dni i się nie nudzić. Nad Aurlandfjordem leży popularna miejscowość Flåm, gdzie znajduje się zabytkowa linia kolejowa Flåm – Myrdal. Będąc w wiosce Aurlandsvangen koniecznie powinniśmy wybrać się na słynną śnieżną drogę, która bierze tu swój początek. W porze wiosennej droga słynie z ogromnych mas śniegu między którymi przejeżdża się samochodem. Latem na śnieg nie ma co liczyć, ale to nie znaczy, że jest tu nudno. Na jednym z zakrętów tej drogi znajdziecie bajeczny taras widokowy Stegastein, z którego zrobicie niesamowite zdjęcia Aurlandsfjordu. To jeden z fajniejszych widoków na fiordy, które możemy zobaczyć bez chodzenia pieszo w góry. Chcąc ominąć śnieżną drogę przejedziemy przez Lærdal najdłuższy drogowy tunel na świecie (24,5 km, otwarty w 2000 r.).
8. Kvalvika i Ryten
Kvalvika to w mojej opinii najpiękniejsza z piaszczystych plaż Lofotów. Nieco oddalona od drogi wymaga łatwego przejścia przez góry (są dwie trasy, najkrótsza liczy 3 km), dzięki czemu zwykle panuje tu spokój. Z plaży mamy doskonały widok na strzelisty szczyt Kjerringa, a z drugiej strony na 500-metrową ścianę szczytu Ryten.
Wejście na Ryten jest łatwe i umiarkowanie długie. To jeden z najłatwiej dostępnych szczytów na Lofotach. Warto się tu wdrapać, aby zobaczyć rewelacyjny widok na zatokę Kvalvikę.
9. Trollstigen – Droga Trolli
Strasznie mnie to rozbawiło, że jedną z największych atrakcji turystycznych Norwegii jest asfaltowa droga, która licznymi zakrętami schodzi wgłąb doliny Isterdalen. Sceneria jest rzeczywiście niesamowita, lecz wciąż nie mogłem pozbyć się wrażenia, że już wielokrotnie jeździłem takimi drogami. Kto przejechał alpejskie przełęcze Grimsel i Furka w Szwajcarii, ten wie o czym mowa. Faktem jednak pozostaje, że Trollstigen to najbardziej znana droga w Norwegii i jedna z najbardziej promowanych atrakcji tego kraju. Zjazd zaczyna się na wysokości około 700 m n.p.m., a kończy na 60 m. Tuż przed zjazdem jest ogromny parking i supermarket z pamiątkami. Kawałek dalej jest kilka punktów widokowych, które pozwalają zobaczyć Drogę Trolli z lotu ptaka. Z najdalej wysuniętego punktu można wykonać fajne zdjęcia serpentyn. Drugie fajne miejsce znajduje się w połowie drogi i jest to mostek tuż przy niesamowitym wodospadzie Stigfossen.
10. Nærøyfjord i Breiskrednosi
Nærøyfjord to niesamowite miejsce. Wody fiordu osiągają w najwęższym miejscu około 150 m, co czyni go najciaśniejszym ze wszystkich norweskich fiordów. Popularną atrakcją są kajaki, które pozwalają na podziwianie najlepszych widoków z poziomu wody. Otaczają go wspaniałe ponadkilometrowe strome ściany skalne, które pięknie wyglądają zarówno z dołu jak i z góry. Z powietrza fiord wręcz wygląda jak szeroka rzeka płynąca skalnym przełomem.
Będąc w tym miejscu koniecznie powinniśmy wejść na szczyt Breiskrednosi. To jednak dość długa i mozolna wyprawa – musimy podejść prawie 1200 m w pionie. Ale widoki ze szczytu są niezrównane i zasługują na uznanie ich za jedne z najlepszych w Norwegii. Bardzo polecam!
11. Park narodowy Rago
Na północ od koła podbiegunowego w Norwegii, niedaleko granicy ze Szwecją leżą wspaniałe dzikie tereny górskie, które są początkiem jednego z największych obszarów chronionych w Europie, obejmującego parki Narodowe: Rago, Padjelanta, Sarek i Stora Sjöfallets. Park Narodowy Rago to jedno z najdzikszych i najrzadziej odwiedzanych pasm w górach Norwegii. Wizytówką tego miejsca jest 200-metrowy wodospad, który wypływa wprost z ogromnego górskiego jeziora Litlverivatnet i po gładkich skałach z hukiem spada na dno doliny. To jeden z najbardziej niezwykłych widoków jakie widziałem w Norwegii! Przy tym miejsce niezwykle oryginalne, bo choć znajduje się stosunkowo blisko drogi, to większość zmotoryzowanych turystów je omija pędząc od razu na Lofoty. Jeśli będziecie w okolicy koniecznie odwiedźcie przynajmniej ten początkowy rejon Rago – na mnie to miejsce zrobiło niesamowite wrażenie.
12. Uttakleiv
Uttakleiv to bez wątpienia jedna z najpiękniejszych plaż Lofotów. Miejsce posiada niejako dwa oblicza bo znajdziemy tutaj zarówno szerokie piaszczyste pasaże, jaki i całe mnóstwo okrągłych głazów oraz większe płyty i bloki skalne. Tło stanowi ciekawy szczyt Skolmen, od którego dzielą plażę wody fiordu. Na Uttakleiv znajduje się charakterystyczne miejsce, fotografowane prawie przez każdego kto się tu pojawi. W skalnej misie wypełnionej wodą leży okrągły kamień zwany okiem smoka. To bardzo popularny i atrakcyjny temat w tym miejscu.
13. Kannesteinen
Wyspa Vågsøy jest znana głównie z powodu wielkiej osobliwości przyrody nieożywionej – wspaniałej skałki Kannesteinen w kształcie grzybka, która znajduje się u końca drogi prowadzącej z Måløy do Nordoppedalen. Jest to miejsce wielkiej urody i warto nadłożyć drogi, żeby pojechać aż na wybrzeże Atlantyku. Będąc na Vågsøy polecam pojechać także do latarni morskiej Kråkenes fyr, która jest ciekawie położona.
14. Drewniany kościół w Heddal
Drewniane kościoły typu stav (norw. stav – słup, czyli o konstrukcji słupowej), to jedna z wizytówek Norwegii. W całym kraju zachowało ich się nieco ponad 30. Kościół zbudowany w 1242 r. w Heddal to największa tego typu budowla, która zachowała się do dziś. Polacy wiedzą o tych obiektach całkiem sporo, bo jeden z nich stoi dziś w Karpaczu Górnym w Karkonoszach – i jest to słynny kościół Wang, który niegdyś znajdował się w miejscowości Vang nieopodal najwyższych gór Norwegii – Jotunheimen. Kościół w Heddal jest jednym z najładniejszych obiektów tego typu.
15. Wodospad Vøringfossen
Vøringfossen jest jednym z najbardziej znanych wodospadów w Norwegii. Liczy 182 m wysokości i jest dopiero w 9 dziesiątce najwyższych wodospadów tego kraju. Jest to jednak miejsce bardzo urokliwe i spektakularne. Szczególnie ładne zdjęcie można wykonać z tarasów widokowych przy Hotelu Fossli.
2 Comments
ANDRZEJ · 13 czerwca, 2024 o 8:26 am
PIĘKNIE !
Zastrzeżpne · 11 września, 2024 o 10:33 am
Moje marzenie być w Norwegii.