Dolomity przez wielu bywają uznawane za najpiękniejsze pasmo alpejskie. Efektowne strzeliste masywy górskie, bogata infrastruktura turystyczna i narciarska, piesze szlaki, via ferraty, kręte szosy na wysokie przełęcze – pozwalają dość łatwo można zgodzić się z tą opinią. Dolomity są również ulubionym celem alpejskich wyjazdów fotograficznych, co do tego również nie ma wątpliwości. Ponieważ zbliża się jesień – czyli najlepszy okres na fotografowanie w Dolomitach zapraszam do przeczytania mojego wyboru piętnastu najpiękniejszych miejsc w Dolomitach. Nie możecie pominąć ich podczas swoich wyjazdów!


1. Tre Cime di Lavaredo

Trzy śmiałe skalne szczyty tworzące jeden dość zwarty masyw są tak charakterystyczne, że kojarzy je chyba każdy miłośnik gór. Najbliższa okolica Tre Cime di Lavaredo jest tak ciekawa, że można wracać tutaj wiele razy i nigdy nie ma nudy. Okrężna trasa wokół szczytów przez Rifugio Auronzo i Rifugio A. Locatelli pozwala doświadczyć niemal całej wspaniałości tego miejsca i jest jednym z najpiękniejszych szlaków w Dolomitach. A widok na Tre Cime ze znajdującego się koło Rifugio A. Locatelli szczytu Sasso di Sesto zalicza się do najlepszych w Alpach! Gdybym miał wybrać jedno topowe miejsce w Dolomitach, które koniecznie trzeba zobaczyć przynajmniej raz, byłoby to właśnie to!


2. Santa Maddalena

Santa Maddalena to niewielka miejscowość rozproszona po zielonych alpejskich łąkach u podstawy fantastycznego masywu Odle, górującego nad nią postrzępionym skalnym grzebieniem. Prawdziwą ozdobą tego miejsca, przyciągającą miłośników fotografii z całego świata są dwa kościoły stojące w malowniczej, wręcz nierealnej, górskiej scenerii. Mniejszy Chiesetta di San Giovanni w Ranui i większy Chiesa di Santa Maddalena są kwintesencją bajkowego krajobrazu Południowego Tyrolu. Wstyd nie znać!


3. Seceda

Seceda to jeden z najpiękniejszych widokowo szczytów w całych Dolomitach. Wyjątkowo korzystnie układa się tutaj grań skalna masywu Odle, strzelająca groźnie w niebo ostrymi skalnymi zębami. Zielone łąki u podstawy skał nadają temu krajobrazu łagodności, doskonale równoważąc grozę i sielankę. Niewiele jest miejsc w alpach, gdzie tak harmonijnie współgrają te dwa elementy. Dzięki kolejce linowej, wycieczka na Secedę jest dostępna właściwie każdemu. Pozycja obowiązkowa!


Zobacz również:


4. Alpe di Siusi

Kolejne obowiązkowe miejsce dla miłośników fotografii i dobrych widoków to Alpe di Siusi (Saiser Alm). Sielankowy krajobraz tworzą łagodnie sfałdowane łąki przyozdobione drewnianymi domkami i pojedynczymi drzewami, a całość zamyka groźnie wyglądający skalisty masyw Sassolungo. Alpe di Siusi to jeden z najbardziej klasycznych spotów w całych Dolomitach, ale absolutnie nie da się odmówić temu miejscu uroku. Warto pokręcić się po łąkach, bo ten obszar jest naprawdę spory!


5. Lago di Braies

Nie mam żadnych wątpliwości, że Lago di Braies to jedno z najpiękniejszych jezior górskich w całych Dolomitach. Jest przy tym zupełnie łatwo dostępne, bo parking znajduje się zaledwie 5 minut od miejsca, z którego roztacza się najlepsza panorama na ten obiekt. W spokojnej tafli zielonej wody przegląda się biały masyw skalny Croda del Becco, a znajdujące się przy pomoście łodzie dryfują po powierzchni w rozmaitych konfiguracjach. Popularne w tym miejscu rejsy łodziami to gorący temat wśród instagramerów i wszelkiej maści influencerów. Uwaga: bywa tłoczno, nawet o wschodzie słońca.


6. Lago di Sorapis

Leżące niedaleko Cortiny jezioro Sorapis przyciąga turystów niesamowitym kolorem wody, który na żywo wygląda doprawdy obłędnie. Prowadzi tam dość długi, choć nietrudny, górski szlak z Paso Tre Crocci. Jeśli chcecie najlepiej doświadczyć tego miejsca koniecznie odwiedźcie je w słoneczny dzień, w godzinach 11-15, kiedy woda w słońcu ma barwę rażącego lazurowego błękitu. To właśnie wtedy to miejsce wygląda najlepiej! Warto obejść je dookoła, bo ciekawie wygląda niemal z każdej strony.


7. Lago d'Antorno

Niewielkie, ale absolutnie urocze jeziorko pod masywami Tre Cime di Lavaredo i Cadini di Misurina to jedno z najczęściej fotografowanych miejsc w Dolomitach. Znajduje się przy drodze samochodowej z Cortiny d’Ampezzo do Rifugio Auronzo, więc zatrzymuje się tutaj niemal każdy. Ozdobą miejsca są cudne odbicia w wodzie oraz, przede wszystkim, niewielkie oczko wodne i miniaturowy drewniany mostek. Koincydencja tych elementów sprawia, że to miejsce zawsze robi dobre wrażenie.


8. Passo Giau

Jedna z najładniejszych przełęczy dostępnych samochodem, słynąca z rozległej i fotogenicznej panoramy. Zaletą Giau jest fakt, że stosunkowo mało tu infrastruktury, która zawsze źle wygląda na zdjęciach. To zazwyczaj tutaj przyjeżdżają fotografowie na szybki i łatwy plener, który nie wymaga wysiłku i wędrówek. Widok z okolic przełęczy na śmiały skalny szczyt Ra Gusela to jeden z najczęściej reprodukowanych widoków w Dolomitach. Ale panoramy są znacznie szersze – bardzo ładnie wygląda stąd nieco oddalony masyw Marmolady.


9. Cadini di Misurina

Groźnie wystawiający zęby w kierunku nieba masyw skalny Cadini di Misurina to jedna z najbardziej oszałamiających grup górskich w Dolomitach. Piękne widoki na ten masyw roztaczają się z trasy do Rifugio A. Locatelli (idąc pod Tre Cime). Ale najlepszy i najbardziej efektowny widok zobaczymy z Monte Campadelle, gdzie Cadini di Misurina jest niemal na wyciągnięcie ręki! Dojście tutaj z parkingu przy Rifugio Auronzo zajmie zaledwie 30 minut w zupełnie łatwym terenie. Naprawdę warto!


10. Lagazuoi

Szczyt Lagazuoi oferuje szeroką i całkiem surową panoramę Dolomitów. Rozciąga się stąd nie tylko doskonały widok na Tofany, ale również rejon Cinque Torri, Masyw Odle, Monte Civetta czy Marmoladę. Łatwa dostępność (wyciąg z wysokiej przełęczy Falzarego) oraz świetne krajobrazy powodują, że jest to często odwiedzane miejsce przez turystów i fotografów.


11. Passo Falzarego

Falzarego to jedna z najładniejszych „samochodowych” przełęczy w Dolomitach. W ramach niedługich spacerów lub wycieczek możemy dojść stąd w kilka ciekawych miejsc. Fajne miejsce na łatwy plener fotograficzny, bo wystarczy odejść kilka minut od drogi, aby oglądać naprawdę ładne widoki.


12. Lago di Limides

Bardzo ładne, okresowo wysychające jeziorko z fantastycznym widokiem na ściany Lagazuoi i Tofany di Rozes. Miejsce jest łatwo i szybko dostępne z przełęczy Falzarego. Ze względu na okresowy brak wody najlepiej odwiedzać to miejsce wiosną i wczesnym latem. Limides to bez wątpienia jedno z ładniejszych jezior w Dolomitach, więc polecam zapisać jako pozycję obowiązkową.


Zobacz również:


13. Lago di Misurina

Jezioro Misurina słynie z surrealistycznego widoku na wielki budynek szpitala i olbrzymi masyw skalny w tle, które odbijają się w tafli wody. To jeden z obowiązkowych punktów odwiedzanych przez fotografów, tym bardziej, że znajduje się tuż przy drodze prowadzącej z Cortiny d’Ampezzo do Rifugio Auronzo. Warto zobaczyć.


14. Passo delle Erbe

Ładna przełęcz z ciekawymi widokami na skalisty szczyt Sass de Putia. Warto podejść z przełęczy kilkanaście minut w jego kierunku, bo jest tam kilka fajnych miejscówek do fotografowania.


15. Passo Gardena

Ładna przełęcz dostępna samochodem z fajnymi widokami na okolicę i szlakami na ferraty. Również drogi dojazdowe z obydwu stron obfitują w dobre pejzaże. Na samej przełęczy szczególnie chętnie fotografowany bywa maleńki kościółek Cappella di San Maurizio, który pięknie prezentuje się jesienią.


Zobacz również:


6 Comments

Dorian / Informator Górski · 29 kwietnia, 2022 o 4:00 pm

Cześć Karol, fajna lista, ale popraw sobie w tłumaczeniu szablonu z WordPressa „przed” na „temu”, bo chyba opis dat jak się wchodzi w Kategorie się sypie. Pozdrawiam!

  Kamtraveller · 27 września, 2022 o 9:16 pm

  Cześć! Dziękuję Ci za ten post. Jutro ruszamy w Dolomity. Dość spontanicznie. Bardzo mi pomogłeś.
  Wspaniałe zdjęcia ?

   Oliwia · 27 lutego, 2024 o 10:03 am

   Świetny przewodnik. Orientujesz się czy we wszystkie te miejsca można wejść z psem? 🙂

Paweł · 25 października, 2022 o 9:44 am

Gratuluję wypraw i pięknych zdjęć!

  Kasia · 16 kwietnia, 2023 o 6:50 am

  Cześć 🙂 jestem pod mega wrażeniem miejsc które odwiedziłeś. Ilu dniowa jest to wyprawa? I czy miejsca są opublikowane „zgodnie z kolejnością”?
  Planuję wakacyjną objazdówkę po Italii, a na Dolomity będę miała przeznaczone ok. 1,5 dnia.

sitab · 17 sierpnia, 2023 o 2:57 pm

Dzięki za praktyczne porady. Wybieramy się w przyszłym tygodniu, właśnie w miejsca które opisałeś.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *