NAJPIĘKNIEJSZE SZLAKI W TATRACH

__________________________________

DLA FOTOGRAFÓW I TURYSTÓW

2 książki ebook PDF – 581 stron + bezpłatny dodatek – 24 strony

__________________________________

Ebook Najpiękniejsze szlaki w Tatrach dla fotografów i turystów jest nieco nietypowym przewodnikiem po Tatrach, który kataloguje najpiękniejsze szlaki i najbardziej widokowe miejscach w tych górach. Punktem wyjściowym tego wydania są rankingi najpiękniejszych miejsc w całych Tatrach pod względem wartości fotograficznych, oraz opisy wszystkich najładniejszych tras tatrzańskich zarówno w Tatrach polskich jak i słowackich.

W książce szczegółowo opisane zostały wszystkie szlaki w szczytowych partiach Tatr oraz najciekawsze widokowo warianty szlaków prowadzące dolinami i wprowadzające na grzbiet. Opisy każdej wycieczki zawierają mnóstwo wskazówek fotograficznych, mapy i dziesiątki zdjęć z bogatymi opisami, które ilustrują prawie wszystkie najpiękniejsze zakątki Tatr. Można powiedzieć, że to swoisty katalog wszelkich tatrzańskich wspaniałości. Książka jest nieodzowną pozycją dla każdego, kto chce Tatry fotografować, ale również dla wszystkich, którzy pragną podczas wędrówek oglądać najlepsze tatrzańskie pejzaże.

Wszystkie najciekawsze miejsca zostały opisane pod kątem walorów widokowych, atrakcyjności panoramy i możliwości fotograficznych. Wymieniam i pokazuję najlepsze kadry, które można w danym miejscu wykonać oraz opisuję lokalizacje, w których je zrobiono.

Cena

Ebooki są dostępne w regularnej cenie 89 zł szt. lub 160 zł za komplet (wraz z bezpłatnym dodatkiem).

__________________________________

Dwuczęściowy ebook z najpiękniejszymi szlakami Tatr polskich i słowackich zawiera:

  • 581 stron
  • 874 zdjęcia
  • 58 map Compass

Ponadto:

  • Szczegółowe opisy szlaków
  • Względnie obiektywny poziom trudności szlaków (wraz z uwagami)
  • Każde ciekawsze miejsce w Tatrach zostało oznaczone w tekście gwiazdką (od 1 do 3), która w skrócie określa jego atrakcyjność fotograficzną.
  • Kalendarium wydarzeń i zmian w tatrzańskiej przyrodzie w skali całego roku
  • Subiektywne rankingi atrakcyjności miejsc pod względem wartości fotograficznych
__________________________________

Osoby, które kupią zestaw obu części, otrzymają bezpłatny dodatek: 15 najpiękniejszych widoków na Tatry, które sfotografujesz przy drodze


Jak skonstruowany jest przewodnik?

Przewodnik składa się z dwóch tomów: Tatr polskich i Tatr słowackich. Każdy z nich liczy niecałe 300 stron.

Spis treści

W spisie treści wyszczególniono tylko najważniejsze miejsca. Każde miejsce posiada odnośnik do odpowiedniego fragmentu w tekście.

Spis treści

Rankingi

Osoby znające Tatry i ich topografię będą w stanie poruszać się po przewodniku na podstawie spisu treści. Ci, którzy znają Tatry słabiej lub prawie wcale mogą skorzystać z Rankingów. Rankingi to niejako trzon przewodnika. Uszeregowałem w nich najpiękniejsze tatrzańskie miejsca według ich atrakcyjności wizualnej i fotograficznej. Przykład: Jeśli chcecie pójść nad jakiś piękny tatrzański staw, to takie zestawienie znajdziecie właśnie w rankingach, gdzie wymieniłem 10 najpiękniejszych jezior. Każde miejsce jest tam podlinkowane więc po kliknięciu zostajemy przeniesieni w odpowiednie miejsce, gdzie znajduje się opis i zdjęcia. Wówczas samemu można miejsce ocenić i zdecydować czy jesteśmy zainteresowani. Osobne rankingi zostały wykonane dla Tatr Wysokich i osobne dla Zachodnich, oraz osobne dla części polskiej i osobnej dla słowackiej.
W rankingach znajdziecie zestawienie najpiękniejszych szczytów, stawów, przełęczy, dolin, widokowych szlaków czy 10 najciekawszych propozycji łatwych wycieczek dla początkujących.

Rankingi

Tatrzańskie kalendarium

W przewodniku znajduje się również kalendarium najważniejszych dla fotografujących wydarzeń i zmian w przyrodzie na przestrzeni całego roku. Często pytacie: kiedy kwitną krokusy? Kiedy kwitnie wierzbówka? Kiedy topnieje śnieg? I tak dalej. W kalendarium podaję konkretne daty lub ramy czasowe. Oczywiście terminy są orientacyjne, bo jednego roku wiosna w Tatrach przychodzi pod koniec maja, innego roku na początku lipca. Oczywiście żadne kalendarium nie zastąpi dodatkowych obserwacji, ale podane daty pozwalają z grubsza na zaplanowanie pleneru z dokładnością do kilku, kilkunastu dni.

Kalendarium opisuje zmiany w przyrodzie i wydarzenia miesiąc po miesiącu. Są tu również informacje o częściowo zamkniętych szlakach, terminy w których można chodzić po Tatrach nocą i inne przydatne informacje.

Tatrzańskie kalendarium

Poziom trudności szlaków

W przewodniku znajduje się również moja własna, siedmiostopniowa skala trudności szlaków. Ponadto trudności na każdym ze szlaków zostały opisane przy konkretnych trasach w przewodniku. Starałem się ocenić trudność szlaków obiektywnie, pisząc o trudniejszych miejscach, konieczności wspinaczki, łańcuchach itp.

Poziom trudności szlaków

Atrakcyjność fotograficzna miejsc

Przy każdym opisywanym w tekście miejscu wtrącona jest trzygwiazdkowa skala, która w skrócony sposób opisuje atrakcyjność fotograficzną danego widoku czy miejsca.

Atrakcyjność fotograficzna miejsc

Trasy wycieczek

Cały obszar Tatr został podzielony na kilkadziesiąt wycieczek. Zostały w ich ramach opisane niemal wszystkie najważniejsze i najładniejsze szlaki w Tatrach. Opis każdej trasy wygląda identycznie. Po krótkiej charakterystyce konkretnego, ważnego miejsca znajduje się dokładny opis prowadzących tam tras. Na początku trasy znajduje się jej skrócona charakterystyka, często subiektywna, która ma na celu wyciągnięcie esencji całej wycieczki. Każda trasa posiada mapę omawianych szlaków (wyd. Compass) oraz opis poziomu trudności szlaku.

Dalsza część to dość dokładny opis trasy urozmaicony dużą ilością dobrej jakości zdjęć wraz z bogatymi opisami i wskazówkami. Zdjęcia pomagają ocenić atrakcyjność miejsca, pokazują ciekawe panoramy i możliwości fotograficzne na szlaku. Zdjęcia odpowiadają opisywanemu fragmentowi trasy.

Podczas charakterystyki trudniejszych części trasy (np. Orla Perć, Rysy, Czerwona Ławka i inne) wiele zdjęć przedstawia łańcuchy, klamry, czy pojawiającą się ekspozycję.