Zdjęcia nocne pozwalają na zobaczenie czegoś co bez umiejętności naszego aparatu nie byłoby możliwe. Poniżej zobaczycie subiektywny wybór 40 najlepszych zdjęć nocnych wraz z krótkimi opisami (do grudnia 2019 r.).


1. Kirkjufell, Islandia, 2019

Na zrobienie tego zdjęcia miałem zaledwie kilka minut, bo próbowałem wstrzelić się w skrawki pogodnego nieba, pomiędzy kolejnymi śnieżycami. Opłaciło się spać w samochodzie na parkingu i nastawić budzik dzwoniący przez całą noc co 30 minut, aby sprawdzać pogodę i zorzę. Zorza była ledwo widoczna, ale z ogólnego efektu i tak jestem mega zadowolony!

Kirkjufell

2. Babia Góra, Beskid Żywiecki, 2019

Po niezbyt ciekawym zachodzie słońca na Babiej Górze była mega ciekawa niebieska godzina. Świetna przejrzystość powietrza, wschodzący księżyc i ogromne masy śniegu pozwoliły cieszyć oczy niesamowitymi widokami w chwili gdy nadchodziła noc. To jedno z moich ulubionych zdjęć!

Panorama Tatr ze zbocza Babiej Góry

3. Wielka Polana Małołącka, Tatry, 2017

Początek zimy w Tatrach kilka lat temu. Światła na szczytach pochodzą od Zakopanego i podhalańskich miejscowości, a kontrastuje z nimi mroczne dno Doliny Małej Łąki.

Polana Małołącka z widokiem na Giewont

4. Betlejemka, Tatry, 2017

Betlejemka to jeden z najlepszych obiektów do fotografowania zimową nocą w Tatrach. Zrobiłem tutaj w ostatnich kilku latach 6 lub 7 plenerów. W grudniu 2017 r. miałem okazję być podczas pełni księżyca. Zdjęcie, które wtedy zrobiłem jest dla mnie niezwykłe, bo bardzo odbiega od tego co było widać gołym okiem. Widok tych świateł na śniegu był wielkim zaskoczeniem.

Betlejemka

5. Jaszczurówka, Zakopane, 2016

Oświetlona kaplica w Jaszczurówce podczas gęstych opadów śniegu to temat, który fotografowałem wielokrotnie, w czasach, gdy mieszkałem w Zakopanem. Najpiękniejsze śnieżyce zwykle pojawiały się nad ranem, dzięki czemu po nocnych opadach na śniegu nie było wydeptanych śladów. W 2016 r. na początku grudnia zapolowałem na jedną z najbardziej szalonych i gęstych śnieżyc, która pojawiła się około 4 rano.

Jaszczurówka

6. Hadżi Dimityr, Buzłudża, Stara Płanina, Bułgaria, 2017

Komunistyczny monument wzniesiony na szczycie Buzłudży był jednym z najbardziej dziwnych obiektów, które fotografowałem w Bułgarii. Do stworzenia jeszcze bardziej „kosmicznego” efektu wykorzystałem światło latarki, którym doświetliłem górną część budynku.

Buzłudża

7. Kvalvika, Lofoty, Norwegia, 2016

Biwak na Kvalvice to najlepsze nocne wspomnienie z całego mojego wyjazdu do Norwegii, który trwał 30 dni. Bardzo intensywna zorza trwała tylko kilka minut, ale było to wystarczająco by zrobić tę panoramę z trzech pionowych zdjęć.

Kvalvika

8. Giewont, Tatry, 2019

Nocny plener na Giewoncie w grudniu 2019 r. zaowocował kilkoma fajnymi kadrami, bo warunki były tej nocy znakomite. Moje ulubione zdjęcie z tego pleneru przedstawia panoramę ze szczytu z pogrążonym jeszcze w nocy Zakopanem i pomarańczową łuną na horyzoncie, która zwiastuje zbliżający się wschód. Mimo przenikliwego zimna (-12 stopni), warto było stać bez ruchu przez 3 godziny na wierzchołku.

Giewont na granicy nocy i dnia

9. Morskie Oko, Tatry, 2017

Nocny plener nad Morskim Okiem nie był szczególnie ciekawy dopóki nie pojawiło się zamglenie, które przez kilkanaście minut tańczyło ponad taflą lodu.

Morskie Oko

10. Kościół Wang, Karpacz, 2019

Norweski kościół Wang w Karpaczu to świetny temat dla zimowych zdjęć nocnych. Lubię przyjeżdżać tutaj kiedy sypie śniegiem lub rano, świeżo po opadach, kiedy pokrywa jest jeszcze nienaruszona. To zdjęcie, zrobione podczas śnieżycy w pierwszych dniach stycznia 2019 r. jest chyba moim ulubionym zdjęciem tego kościoła, choć fotografuję go regularnie od ponad 10 lat.

Wang

Zobacz również:


11. Ząb, Podhale, 2019

Ząb to jedno z najlepszych miejsc do fotografowania bogatej panoramy Tatr Słowackich. Około 40-50 minut po zachodzie słońca krajobraz wygląda niesamowicie – w dolinach pojawiają się już pierwsze światła, a szczyty Tatr wciąż płoną ostatnim płomykiem zorzy dnia.

Panorama Tatr z Zębu

12. As Catedrais, Galicja, Hiszpania 2019

Plaża Katedr na północnym wybrzeżu Galicji jest najpiękniejszym miejscem, które fotografowałem w całej Hiszpanii. Najfajniejsze zdjęcia można było zrobić dopiero po zachodzie słońca – na granicy nocy i dnia, gdy w ogóle nie było tu ludzi, a wczesnowieczorne światło dało niesamowity nastrój.

As Catedrais

13. Samotnia, Karkonosze, 2014

Zdjęcie Samotni ozdobionej świąteczną iluminacją zrobiłem idąc na wschód słońca na Śnieżkę pod koniec grudnia 2014 r.

Samotnia

14. Babia Góra z Giewontu, Tatry/Beskidy, 2019

To moje pierwsze sensowne ujęcie Babiej Góry zrobione z Tatr. W drugą stronę jest łatwiej – widok z Babiej na Tatry to nieśmiertelny beskidzki klasyk. Tym razem pięknie dopisały warunki i stojąc na Giewoncie udało mi się złapać szeroką panoramę od Babiej Góry na horyzoncie po światła Kościeliska na samym dole.

Babia Góra z Giewontu

15. Tatry, Słowacja, 2017

Droga Mleczna nad najwyższymi tatrzańskimi szczytami pokazała się nagle, mimo, że wcześniej była całkowita mgła.


16. Tre Cime di Lavaredo, Dolomity, Włochy, 2017

To zdjęcie jest zapłatą za wysiłek poniesiony podczas kilku nocy oczekiwania na poprawę pogody. Obudzony światłem księżyca wyczołgałem się z namiotu, a widok, który ujrzałem całkowicie mnie oczarował. Przez czubki gór przelewały się śniegowe chmury, a światło pełni księżyca dawało niesamowity nastrój.


17. Betlejemka, Tatry, 2016

Moje pierwsze nocne zdjęcie Betlejemki powstało w grudniu 2016 r. Wybrałem się wtedy na całonocny plener. Mimo niskiej temperatury (-20 stopni) spędziłem na szlaku 14 godzin, a zdjęcia Betlejemki były najlepszym efektem tamtego wyjścia.

Betlejemka

18. Zakynthos, Grecja, 2017

Noc w samochodzie w kamieniołomie kredy na Zakynthosie zaowocowała takim kadrem. Światła na skałach są efektem lampek sygnalizujących otwarte drzwi.


19. Pliegue Tumbado, Andy Patagońskie, Argentyna, 2018

Biwak pod gwiazdami południowej półkuli był niesamowity. Zdjęcie zrobiłem w jednym z najciemniejszych miejsc na Ziemi, gdzie jedyne niewielkie miasta znajdują się w odległości kilkuset kilometrów od siebie.


20. Polana Strążyska, Tatry, 2019

Na Polanie Strążyskiej można zobaczyć jeden z najpiękniejszych widoków na Giewont. Najlepiej oglądać go podczas zimowej nocy, gdy północna ściana odbija światła Zakopanego, zaś dolina pogrążona jest w ciemności.

Polana Strążyska

Zobacz również:


21. Hadżi Dimityr, Buzłudża, Stara Płanina, Bułgaria, 2017

Kolejne zdjęcie z Buzłudży, przedstawiające ogromny monument komunistyczny. Do całej sesji mam dziś wielki sentyment z powodu swoistego surrealizmu i egzotyki tego obiektu.

Buzłudża

22. Tre Cime di Lavaredo, Dolomity, Włochy, 2019

Zdjęcie zrobione podczas warsztatów, które prowadziłem w Dolomitach w 2019 r. Wykorzystaliśmy moment ciekawej pogody, podczas której chmury przelewały się przez grzbiety.

Tre Cime

23. Gullfoss, Islandia, 2019

Wodospad Gulfoss okazał się całkiem przyjemnym tematem dla nocnego pleneru. Na horyzoncie majaczyła słaba zorza a wyżej Droga Mleczna. Nastawiłem nocą kilka budzików, aby nie przegapić zorzy polarnej i szczęśliwie, w pewnej chwili, udało mi się wstrzelić w moment bez chmur.

Gullfoss

24. Dent du Géant, Masyw Mont Blanc, Alpy, Francja/Włochy 2015

Widok na Ząb Giganta z tarasu schroniska Torino był balsamem na moją duszę. Po prawie 6 dniach beznadziejnej pogody w Alpach byłem tak sfrustrowany, spragniony przygód i pięknych widoków, że nocne przejaśnienia przyjąłem prawie jak najlepszy w życiu wschód słońca!

Widok z tarasu schroniska Torino

25. Samotnia, Karkonosze, 2016

Nocne spojrzenie na Samotnię to jeden z moich ulubionych widoków w Karkonoszach. Prawie zawsze wyciągam w tym miejscu aparat. Nie inaczej było w pierwszych dniach 2016 r. gdy byłem tu podczas pełni księżyca. Widok był niesamowity!

Samotnia

26. Dent du Géant, Alpy, Francja/Włochy 2017

Kolejne spojrzenia na ten niesamowity Ząb Giganta i jego dalszą grań prowadzącą aż do słynnego Grandes Jorasses. Wstałem około drugiej w nocy kręcąc ujęcia do timelapsa, który wtedy realizowałem w Alpach. Ze zrobionych ujęć złożyłem później również startrailsa, który widzicie poniżej.


27. Ibon de Plan, Pireneje, Hiszpania 2019

Najpiękniejsze miejsce, które odwiedziłem w Pirenejach pozwoliło na wykonanie niezłych zdjęć nocnych z Drogą Mleczną, mimo resztek światła księżyca na szczytach.

Ibon de Plan

28. Babia Góra, Beskid Żywiecki, 2019

Widok z Babiej Góry na panoramę Tatr, około godziny po zachodzie słońca.


29. Mangartske Sedlo, Alpy Julijskie, Słowenia, 2017

Księżycowa noc na Mangartskim Sedlu w Alpach Julijskich, mimo połowy czerwca, była wyjątkowo mroźna. Wieczorem spadło kilka centymetrów śniegu, ale tuż przed nocą rozpogodziło się i była to jedna z najładniejszych nocy podczas całego wyjazdu.

Mangart

30. Red Sand Dune, Wadi Rum, Jordania, 2019

Końcówka nocy na wydmie na pustyni Wadi Rum w Jordanii.

Wadi Rum

Zobacz również:


31. Djúpivogur, Islandia, 2017

Podczas noclegu na wschodzie Islandii nagle pokazała się zorza. Wybiegliśmy wraz z moją grupą warsztatową na ulicę i fotografowaliśmy piękne draperie ścielące się po niebie.


32. Gubałówka, Podhale, 2017

Pierwszy śnieg jesienią 2017 r. pojawił się w październiku. Miałem wtedy okazję sfotografować to zjawisko z Gubałówki, bo mieszkałem niedaleko. Nocny widok na ośnieżone Tatry podczas pełni księżyca zawsze na swój sposób mnie zachwyca.

Panorama Tatr z Gubałówki

33. Aiguilles Rouges, Alpy Sabaudzkie, Francja 2013

Zdjęcie Drogi Mlecznej ponad masywem Mont Blanc w Alpach to chyba pierwsze udane zdjęcie nocne w moim życiu. Wcześniejsze próby były nieudolne i technicznie kiepskie z powodu słabego sprzętu, który nie radził sobie z szumami. Gdy odkryłem, że nocne zdjęcia to nic trudnego zajarałem się mocniej tą tematyką. Z tego względu w tym artykule praktycznie nie ma starszych zdjęć, zrobionych przed 2013 r.

Mont Blanc

34. Gubałówka, Zakopane 2018

Zaćmienie księżyca w lipcu 2018 r. fotografowałem na Gubałówce. Moje ulubione zdjęcie z tej nocy to moment całkowitego zaćmienia ponad panoramą Tatr.

Widok z Gubałówki

35. Preikestolen, Norwegia, 2016

Biwak na Preikestolen to jedno z najlepszych doświadczeń z mojej podróży do Norwegii. Nocą podczas pełni księżyca sfotografowałem mój oświetlony namiot ponad fiordem wypełnionym chmurami i choć nie jest to zdjęcie takie, jak sobie wymarzyłem przed wyjazdem, to i tak jestem zadowolony z efektu.

Preikestolen

36. Polana Chochołowska, Tatry, 2014

Zimą 2014 r. wybrałem się na wschód słońca na Starorobociański Wierch. Idąc podczas pełni księżyca dnem Doliny Chochołowskiej nie mogłem powstrzymać się by nie zrobić kilku zdjęć. Ostatecznie zrobiłem ich tyle, że spóźniłem się na wschód.

Polana Chochołowska o 3 w nocy.

37. Tre Cime di Lavaredo, Dolomity, Włochy, 2017

Jeszcze jedno zdjęcie z pamiętnej nocy pod Tre Cime w 2017 r., kiedy były bardzo dobre warunki. Po przejściu frontu z opadami śniegu na niebie pozostały pojedyncze chmury, które wiatr przewiał jeszcze na długo przed wschodem.

Tre Cime

38. Lodowiec Mont Mine, Alpy Walijskie, Szwajcaria, 2014

Najbardziej ekstremalny, trzydniowy biwak w tamtym okresie. Ostatniej nocy temperatura spadła do -20 stopni, mimo, że była połowa sierpnia. Tej nocy przejaśniło się po potężnym dwudniowym załamaniu pogody, a na zdjęciu udało mi się uchwycić moment, kiedy pojawiły się pierwsze przejaśnienia, a spod chmury zaczęła pojawiać się imponujący masyw Bouquetins.

Bwiak pod Bouquetins

39. Morskie Oko, Tatry, 2017

Zimowe Morskie Oko odwiedziłem zimą tylko jednej nocy, w 2017 r. Ale warunki były wtedy świetne, bo jasno świecący księżyc oświetlił mgły ponad taflą lodu. Wrażenia były nie z tej ziemi.

Morskie Oko

40. Cappella degli Alpini, Dolomity, Włochy, 2018

Cappella degli Alpini, czyli niewielka kapliczka, którą odwiedza niemal każdy, kto idzie pod Tre Cime di Lavaredo jest jednym z najbardziej znanych obiektów tego typu w Dolomitach. Podczas jednego z plenerów w 2018 r. wracając z zachodu słońca udało mi się zrobić zdjęcie, na którym widać kaplicę oświetloną światłem księżyca w pełni.

Cappella degli Alpini

Zobacz również: