Nowy holder NISI V6 to następca NISI V5 PRO. Został on udoskonalony i poprawiony względem udanego i dobrze przyjętego V5. NISI V6 to uchwyt dla filtrów o szerokości 100×150 mm, odpowiednich dla obiektywów o ogniskowej powyżej 16 mm i średnicy 67-82 mm. Wraz z holderem otrzymujemy zupełnie nowy filtr polaryzacyjny Landscape CPL, który został zaprojektowany przez NISI dla fotografów krajobrazu.
Poniżej przeczytacie krótką recenzję, w której wskażę czym różni się nowy uchwyt od starego oraz zobaczycie jego zdjęcia i mój film promocyjny.
W zestawie NISI V6 otrzymujemy:
- Futerał
- Holder V6
- Polaryzator Landscape CPL
- Pierścień
- 3 przejściówki na różne średnice obiektywów
- Dekielek
Futerał
Zanim przejdziemy do właściwego omówienia zmian w samym uchwycie, chciałem na moment zatrzymać się przy futerale. Jeśli mieliście wcześniejsze wersje holderów NISI, pamiętacie, że otrzymywało się je wraz z dość ciężkim plastikowym pudełkiem. Pudełko było pancerne, ale mało poręczne. Obecnie holder dostajemy w sztywnym pudełku materiałowym, które jest lżejsze i wygodniejsze w użyciu. Dla mnie zmiana absolutnie na plus. Pudełko posiada rzepy, dzięki czemu w razie potrzeby można je przypiąć do nogi statywu, co zobaczycie na samym początku filmu (na dole artykułu).
Holder
W uchwycie NISI V6 zastosowano wiele zmian względem poprzednika. Przede wszystkim zupełnie zmieniono kształt holdera. Teraz jest mniejszy, nieco lżejszy i inaczej wyprofilowany. Modyfikacja kształtu to nie jest jedynie zmiana kosmetyczna i chwyt marketingowy, że niby coś się zmieniło. Wręcz przeciwnie, ma bardzo duże znaczenie, a zmianę docenią przede wszystkim użytkownicy filtrów kwadratowych np. szarych pełnych tzw. ND. W NISI V6, dzięki lepszemu wyprofilowaniu, wreszcie można w łatwy sposób wkładać i wyciągać te filtry z holdera. Zwłaszcza wyciąganie to była jedna z bardziej nieporęcznych czynności dla posiadaczy V5 PRO (podkreślam, że chodzi tylko o filtry kwadratowe, filtry prostokątne wyciągało się bez zarzutu).
Na zdjęciach poniżej możecie zobaczyć różnice między NISI V6 i NISI V5 PRO. Nowy H6 posiada również trzy sloty na filtry (+polaryzator, więc w sumie 4), ale są one znacznie mniejsze.
Zwróćcie uwagę na wystające rogi filtra kwadratowego na poniższym zdjęciu. Dzięki tej zmianie możemy w łatwiejszy sposób wyciągnąć filtr.
Kolejna zmiana, która od razu rzuca się w oczy to dodanie nowego pokrętła tuż obok zapięcia holdera na pierścieniu. To nowe pokrętło to blokada ustawienia holdera (LOCK). Jeśli ustawimy holder z filtrami pod dowolnym kątem, możemy go szybko zablokować. Blokada jest rzeczywiście skuteczna, choć jeszcze nie przyzwyczaiłem się do jej stosowania. Mam taki nawyk, jeszcze z holdera NISI V5 PRO, że przed każdym zdjęciem i tak poprawiam jego ustawienie.
Zdarzyło mi się skorzystać z blokady kiedy fotografowałem kilka dni temu panoramę Tatr z Krakowa i podczas silnego wiatru miałem ustawiony jeden kadr, którego nie zmieniałem. Wówczas zablokowałem holder, aby przypadkiem się nie przekręcił.
Pierścień i przejściówki
Istotną częścią NISI V6 jest pierścień, na którym mocujemy cały zestaw. Pierścień zawiera gwintowaną obręcz, w którą wkręca się polaryzator. Obręcz kręci się, gdy wprawimy w ruch kółeczka na boku pierścienia. Pierścień jest dedykowany dla obiektywów o średnicy 82 mm, ale otrzymujemy w komplecie 3 przejściówki, które pozwalają na jego wkręcenie w obiektywy o najczęściej spotykanych średnicach: 67 mm, 72 mm i 77 mm. Ja używam głównie obiektywów o średnicy 77 mm, więc przed nakręceniem pierścienia wkręcam wcześniej przejściówkę.
Ten system może być stosowany dla obiektywów o ogniskowej zaczynającej się od 16 mm (dla FF) – wtedy mamy pewność, że unikniemy winiety
Zobacz również:
Polaryzator Landscape CPL
Ponadto otrzymujemy w zestawie filtr polaryzacyjny i jest to zupełnie inny filtr niż w zestawie V5 PRO. Landscape CPL to specjalny filtr przygotowany przez NISI dla fotografów krajobrazu! Filtr lepiej eliminuje refleksy oraz bliki podczas pracy przy obiektywach szerokokątnych. Wykonany jest przy użyciu folii polaryzacyjnej Nitto, dzięki czemu również zwiększone zostało nasycenie kolorów. Landscape CPL zapewnia bardziej jednolitą polaryzację przy jednoczesnym zwiększeniu jej intensywności. Utrzymuje bardziej neutralny balans kolorów oraz znacznie lepiej od standardowego filtra redukuje efekt mgły. Filtr posiada nisko profilową konstrukcję i został tak zaprojektowany, by mocniej poprawić nasycenie kolorów na zdjęciach krajobrazowych w porównaniu do filtra Pro C-PL z zestawu V5 PRO.
Jego wkręcanie na pierścień jest szybkie i proste, choć trzeba robić to bez rękawiczek. Polar w NISI V6 jest minimalnie wysunięty do przodu w stosunku do wersji wcześniejszej, co jeszcze nieco ułatwia jego montaż. Polaryzator obracamy za pomocą kółeczek z tyłu pierścienia i jest to genialne rozwiązanie stosowane przez NISI, które pozwala obracać polar niezależnie od holdera z resztą filtrów. Filtr jest mały, więc nie jest też tak drogi jak wiele konkurencyjnych rozwiązań.
Dekielek
Ostatnią rzeczą, którą znajdziemy w opakowaniu NISI V6 jest gustowny dekielek z pozłacanym napisem NISI. Dekielek zakłada się po odpięciu holdera, bezpośrednio na pierścień – co jest dobrym rozwiązaniem, kiedy pierścień mocujemy na obiektywie na stałe. Ja kupiłem pierścienie na wszystkie swoje obiektywy, aby jednym ruchem przekładać holder z filtrami między obiektywami, co jest mega wygodne. Dekielek jest niestety kompatybilny tylko z nowym pierścieniem i nie pasuje do tego z zestawu NISI V5 PRO. Holder i polaryzator z V5 PRO na szczęście współpracują z nowym V6. Jeśli więc chcecie rozszerzyć swoją flotę o nowy zestaw, który będzie kompatybilny w V5 PRO (poza dekielkiem), to możecie jak najbardziej to zrobić.
Podsumowanie
Nowy holder NISI V6 to kolejny dowód na to, że firma NISI się rozwija i słucha sugestii swoich klientów. Pozostawiono wszystko to co było dobre w poprzednich wersjach, oraz wprowadzono szereg modyfikacji i udoskonaleń. Największą nowością są oczywiście nowy kształt uchwytu, dzięki czemu ułatwiła się praca z filtrami ND, oraz blokada LOCK, zapobiegająca przypadkowemu obracaniu holdera. Otrzymujemy również nowy filtr polaryzacyjny Landscape CPL, zaprojektowany specjalnie tak, by spełniać wymagania fotografów pejzażu: poprawić nasycenie kolorów, usunąć efekt mgły oraz lepiej polaryzować przy obiektywach szerokokątnych. Ponadto nowa forma futerału, nowy dizajn dekielka, ale to już drobiazgi.
Pamiętajcie, że zestaw nie zawiera filtrów płytkowych NISI, a jedynie polaryzator. Filtry należy dokupić osobno.
Poniżej dwa zdjęcia zrobione z użyciem nowego zestawu:
Nowy holder kupicie już na dniach u moich partnerów:
Zobacz film promocyjny:
Zobacz również:
14 Comments
phoff · 12 marca, 2019 o 8:31 pm
Czy holder powoduje winietowanie na ogniskowej 16mm?
Karol Nienartowicz · 12 marca, 2019 o 8:44 pm
Nie, przy moim Canonie 16-35 nie ma winiety.
Sławek · 12 marca, 2019 o 10:52 pm
Czy dobrze zrozumiałem że ten nowy Polar będzie pasował do V5 ?
Karol Nienartowicz · 13 marca, 2019 o 5:29 am
Tak, pasuje – używałem go w jednym i drugim.
Hubert Kajdan · 12 marca, 2019 o 11:10 pm
No to widzę, że pośpieszyłem się z zakupem V5 PRO :-/
Karol Nienartowicz · 13 marca, 2019 o 5:30 am
Wciąż wychodzą jakieś nowości, ciężko za tym nadążyć 🙂
mastier · 13 marca, 2019 o 10:32 am
Ja tez sie pospieszylem, kurczaki… o miesiąc. Ale cóż wyjazd na Islandie się nie przesunie 🙂
Za to przekornie Twoje zdjęcia z recenzji i film mają fioletowy zafarb ! Jak nie filtry NiSi 😀
Tomasz Skrzypczak · 14 marca, 2019 o 1:08 pm
Polska strona Nisii.pl nie jest z aktualnościami na bieżąco i tak samo pozostałe sklepy, bo nowy holder można już kupić u zagranicznych dostawców… Mimo tego czuję, że cena będzie wysoka, jak to w Pl bywa podatek od nowości no limit ! Zaczynam zbierać 😀
Recka oczywiście fajna i miło się czyta 🙂
Bajdełej Karolu, nowa fryzura zdecydowanie na plus !!
piotr · 6 czerwca, 2019 o 5:59 am
Czy ktoś wogóle widział ten zestaw w polskiej dystrybucji ?
Żaden sklep z wimienionych nie ma tego modelu w ofercie. 🙁
Tomasz Skrzypczak · 11 czerwca, 2019 o 7:19 am
Byłem na targach w foto w Łodzi i produkt był dostępny do kupienia wyłącznie na targach, jednak pan ze sklepu „sklepbeznazwy” zapewniał, że po targach zaraz wrzuci do oferty sklepowej powyższy produkt, jednak już od targów minęły dwa tygodnie i nic… Pozostałe znane sklepy foto w necie w PL nie mają V6 w swojej ofercie…. Dziwne trochę, bo zagraniczne sklepy sprzedają już od 2 miesięcy… Polska strona nisi.pl też milczy, w aktualnościach nawet nie ma wzmianki o ich nowym produkcie… Napisałem dwa maile do administratorów polskiej strony nisi jakieś 3 miechy temu i do dziś cisza… Dziwna sprawa…
Jarek · 21 czerwca, 2019 o 6:04 pm
Można zamawiać już v6 w sklepie bez nazwy. Zestawu nie ma na stronie ale można mailowo zamawiać. Cena zestawu 950zł. Jeszcze nie ma większych zestawów z dodatkowymi filtrami – mają być za ok 1,5 miesiąca.
DG · 24 lipca, 2019 o 9:59 am
Dopiero co kupiłem V5 Pro. Przyznam, że jestem nieco zawiedziony, ale do rzeczy:
– dokupiłem te pseudo-skórzane etui na holder oraz na filtry. Tanie nie były, a po jednym wypadzie w Bieszczady pojawiły się zadrapania. Ta niby-skóra jest bardzo cienka i nietrwała.
– zastosowanie filtra polaryzacyjnego oraz szarego połówkowego jednocześnie powoduje widoczną utratę ostrości porównywalną do stosowania taniego filtra za kilkadziesiąt złotych. Przy tej cenie spodziewałem się czegoś lepszego.
Fotografowałem na Sony A7RIII z Tamron 28-75 f/2.8 Di III RxD. Posiadam też Samyang 14mm f/2.8. Do Samyang nie ma możliwości zamocowania holdera. Przykładałem sam filtr połówkowy szary (NiSi 100x150mm) ale, niestety, okazuje się nieco za wąski 🙂
krzysztof20d · 25 lipca, 2019 o 8:36 am
Dla mnie obecnie na rynku najlepszym rozwiazaniem jest system Haida M10, szczególnie fajne i wygodne rozwiązanie polara drop-in.
Adam · 5 marca, 2020 o 5:47 pm
Czy holder NISI V6 mieści się w pudełku All In One NiSi System 100mm?