Mój sprzęt fotograficzny
Każdego miesiąca otrzymuję kilkanaście pytań sprzętowych od innych entuzjastów fotografii, dlatego postanowiłem zebrać cały sprzęt w jednym miejscu. Jestem sprzętowym minimalistą i staram się posiadać jak najmniej, aby uzyskać zadowalające mnie efekty. Sprzęt fotograficzny, który jest moim podstawowym narzędziem pracy mogę podzielić na dwie grupy:
- Sprzęt, który mam zawsze przy sobie;
- Sprzęt, którego używam rzadziej, zapasowy, lub zabierany okazjonalnie tylko na większe wyjazdy.
Taki podział sprzętu wymuszony jest faktem, że zwykle noszę go na plecach podczas górskich wędrówek (razem z innymi rzeczami) i zbyt duża jego ilość jest fizycznie niemożliwa do zabrania. Sprzęt podstawowy zabieram na każdy plener, zaś sprzęt dodatkowy zabieram jedynie jeśli wiem, że będzie mi niezbędny. Mam go również podczas dłuższych wyjazdów, najczęściej samochodowych, zwykle za granicę.
Sprzęt podstawowy (stan na maj 2020 r.)
1. Aparat: Canon 5D Mark IV
Podstawowa lustrzanka, z której korzystam od października 2018 r. Wcześniej przez 6 lat użytkowałem starszej generacji tego samego modelu: Canona 5D Mark II.
2. Obiektyw Canon EF 16-35 mm f/4L IS USM
Obiektyw szerokokątny, z którego korzystam w większości sytuacji, to podstawowy sprzęt, który mam podpięty do aparatu przez większość czasu.
3. Obiektyw Canon EF 24-105 mm f/4L IS II USM
Mój drugi obiektyw spełnia rolę zoomu w sytuacjach, gdy muszę złapać w kadr jakiś bardziej odległy widok. Kupiłem ten obiektyw żeby zrezygnować z ciężkiego tele Canon 100-400 mm, który obecnie zabieram sporadycznie na plenery wymagające bardzo długich ogniskowych.
4. Statyw Manfrotto 055XPRO Carbon + głowica X-PRO-Ball-Head
Mój podstawowy statyw to karbonowy Manfrotto 055 z głowicą kulową X-PRO-Ball-Head. Cały zestaw waży około 2,5 kg, ale nie wyobrażam sobie pracy bez tego sprzętu – to podstawowe narzędzie, które zabieram w każdą podróż i na każdy plener – nawet w wysokie góry. A może przede wszystkim w wysokie góry.
5. Filtry NiSi 100 mm
W moim zestawie filtrów znajduje się w sumie 7 filtrów, wszystkie firmy NiSi: 4 połówki, 2 filtry pełne i polaryzator. Z różną częstotliwością korzystam ze wszystkich. Obecnie najrzadziej używam połówki Hard Nano IR GND4 (0.6) i ND1000. Natomiast najczęściej używam filtrów: Reverse Nano IR GND8 (0.9), Soft Nano IR GND16 (1.2) i Medium Nano IR GND8 (0.9). Poniżej lista wszystkich filtrów, które zabieram w plener:
- Holder V5 PRO + polaryzator NC CPL Landscape
- Filtr połówkowy: Soft Nano IR GND16 (1.2)
- Filtr połówkowy: Medium Nano IR GND8 (0.9)
- Filtr połówkowy: Hard Nano IR GND4 (0.6)
- Filtr połówkowy: Reverse Nano IR GND8 (0.9)
- Filtr szary pełny: Nano IR ND64(1.8) 6 Stops
- Filtr szary pełny: Nano IR ND1000(3.0) 10 Stops
6. Akumulatory
Posiadam 6 akumulatorów: 3 oryginalne Canona i 3 zamienniki, każdy od innego producenta. Długość pracy wszystkich akumulatorów jest podobna, nieco odstawał jedynie Newell, który trzymał krócej, a po roku całkiem się zepsuł. Obecnie mam nowy egzemplarz tego akumulatora, który otrzymałem od Newella i wydaje się, że spisze się lepiej od poprzednika. Pozostałe zamienniki, choć leciwe (6 lat) trzymają podobnie jak akumulatory Canona w tym samym wieku.
- Canon LP-E6 – 3 szt.
- Ansmann LP-E6 – 1 szt.
- Hahnel HLX-E6 – 1 szt.
- Newell LP-E6 – 1 szt.
7. Pilot na podczerwień Phottix IR-C2
Nie korzystam z żadnego zewnętrznego wyzwalacza poza małym pilotem na podczerwień za 10 zł. Pilot posiada funkcję zdalnego wyzwalania migawki.
8. Karty pamięci SanDisk Extreme PRO
Na co dzień korzystam tylko z dwóch kart, które mam na stałe włożone sloty aparatu: CF 256 GB i SD 256 GB. Pozostałe karty to zapas, dzięki współpracy z SanDisk mam ich dość sporo, więc noszę je ze sobą, bo prawie nic nie ważą, a czasem trzeba poratować kogoś kto zapomniał. Karty, które zabieram w plener to:
- CompactFlash 32 GB – 3 szt.
- CompactFlash 64 GB – 1 szt.
- CompactFlash 256 GB – 1 szt.
- SD 32 GB – 1 szt.
- SD 128 GB – 1 szt.
- SD 256 GB – 1 szt.
9. Torba Canon Gadget Bag
Moja ulubiona torba, która niestety nie jest dostępna na europejskim rynku. Kupiłem ją w Nowym Jorku w 2016 r. zupełnie przypadkiem i okazała się najlepszą i najwygodniejszą torbą jaką kiedykolwiek miałem!
2. Sprzęt dodatkowy (stan na maj 2020 r.)
1. Dron DJI Mavic 2 Pro Combo
Mavic dwójka służy mi od zimy 2019 r. Wcześniej korzystałem z pierwszej wersji. Z drona korzystam dość rzadko – głównie na nizinach i podczas wyjazdów zagranicznych. Większość zdjęć robię w miejscach, gdzie korzystanie z drona i tak jest zabronione, więc zabieram go prawie wyłącznie w podróże samochodowe.
2. GoPro HERO 7 Black
Kamerkę sportową HERO 7 Black kupiłem zachęcony świetną stabilizacją obrazu w tym modelu. Z GoPro korzystam głównie podczas podróży zagranicznych do kręcenia krótkich amatorskich teledysków z wyjazdu.
3. Dyski SSD SanDisk
Dyski zabieram na dłuższe zagraniczne wyjazdy i robię na nich kopię zapasową zdjęć i filmów. Dzięki kilkuletniej współpracy z SanDisk posiadam ich aż trzy:
- Extreme 510 Portable SSD 480 GB
- Extreme Portable SSD 500 GB
- Extreme Pro Portable SSD 1 TB
4. Aparat Canon 5 D Mark II
Po przesiadce na Canona 5D mark IV zostały mi dwa starsze egzemplarze piątki, z których dotąd korzystałem. Jeden z nich sprzedałem, a drugi, w którym wymieniłem migawkę, zostawiłem. Obecnie swój poprzedni aparat zabieram na większe wyjazdy jako zapasowe body.
5. Obiektyw Canon EF 100-400 mm f/4.5-5.6 L IS USM
Teleobiektyw, z którego korzystałem zanim kupiłem 24-105 mm. Główną wadą tego obiektywu jest jego duża waga i stosunkowo niewielka przydatność. Mało jest sytuacji, w których rzeczywiście odczuwam jego brak. Obecnie teleobiektyw zabieram tylko na takie plenery, podczas których wiem, że będę potrzebował ogniskowej powyżej 100 mm. Czyli bardzo, bardzo rzadko, ale jednak czasem się to zdarza.
6. Statyw Manfrotto Befree GT
Bardzo fajny statyw podróżny, który czasem zabieram na plenery w środku dnia. Jeśli wiem, że nie zostanę na zachód/wschód, to zabieram właśnie Befree GT. Używam go także podczas wyjazdów, gdzie zwiedzam wyłącznie miasta (np. Nowy Jork, Lizbona, Moskwa czy Petersburg).
Pamiętajcie jednak, że na nic sprzętu kupa, gdy fotograf d…!
6 Comments
Tomasz · 13 lutego, 2021 o 7:37 pm
Ten cały sprzęt trzeba w coś zapakować. Jaki plecak masz sprawdzony.
adam · 15 marca, 2021 o 4:31 am
od kiedy to ogniskowa 24-105 zastąpi 400 ??
Michał · 6 kwietnia, 2021 o 5:19 pm
24-105 jest bardzo uniwersalna i w większości przypadków wystraczająca, tak jak pisał autor posta. Nie zastępuje. Długi i ciężki obiektyw bierze kiedy wie że będzie taka potrzeba. Zupełnie tak jak ja.
Paweł · 17 lipca, 2023 o 5:25 pm
Witam, a na jakim monitorze obrabiasz swoje zdjęcia?
Często pomijany element całego procesu tworzenia fotografii, a według mnie bardzo ważny.
nika · 19 czerwca, 2024 o 9:53 am
Hej
Dalej korzystasz z tego sprzętu, czy może poszedłeś za bezlusterkowcem?
Karol Nienartowicz · 17 lipca, 2024 o 6:24 pm
Używam obecnie bezlusterkowca Canon R5