Jaskinia Benagil to najpiękniejsze i najbardziej niesamowite miejsce jakie fotografowałem podczas całej wizyty w Portugalii, nie tylko w Algarve. Dostać można się tam wyłącznie przez skalne łuki od strony morza, dlatego konieczne jest wynajęcie kajaka lub łodzi. Poniżej znajdziecie wszystkie potrzebne informacje aby bezpiecznie wybrać się do jaskini na fotograficzny plener.

Algarve to bez dwóch zdań jedna z najpiękniejszych krain na całym Półwyspie Iberyjskim. Zajmuje w całości południowe wybrzeże Portugalii od przylądka Cabo de São Vicente do rzeki Guadiany wyznaczającej granicę między Portugalią i Hiszpanią. Podczas wyprawy fotograficznej po Hiszpanii i Portugalii w maju 2019 r. przejechałem cały rejon Algarve od przylądka aż do hiszpańskiej granicy, odwiedzając Benagil i inne najciekawsze miejsca.

jaskinia benagil
Niesamowita Jaskinia Benagil. Ludzie na zdjęciu oddają skalę ogromu tego miejsca!

Algarve kusi fotografów niesamowitymi formami skalnymi tworzącymi tutejsze wybrzeże. Ciekawych plaż urozmaiconych skalnymi łukami, słupami i jaskiniami znajdziecie tam bardzo dużo – ja odwiedziłem tylko te, które wydały mi się najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia fotografii. Wiele miejsc, choć były wyjątkowe i ciekawe, przypominało to co widziałem już wcześniej, gdzieś indziej. Ale jedna z atrakcji okazała się wyjątkowo ciekawa i inna od reszty – była to ogromna jaskinia Bengil z podziemną plażą nad Atlantykiem.

jaskinia benagil
Widok na Jaskinię Benagil i jeden z łuków wejściowych. Na spłaszczeniu dobrze widoczny oculus dostarczający do jaskini najwięcej światła

Lokalizacja

Jaskinia znajduje się nad Oceanem Atlantyckim na południowym brzegu portugalskiego regionu Algarve. Miejscem wypadowym do jaskini jest plaża Praia de Benagil, leżąca około 6 km na południe od Lagoa. Do jaskini nie można dojść pieszo bezpośrednio z plaży – jedyna droga prowadzi przez morze.

Poniżej znajduje się poglądowa mapka z widokiem na Jaskinię Benagil i najbliższą okolicę:

1. Parking

2. Wejście na szlak do oculusa (czerwone kropki)

3. Wynajem kajaków

4. Plaża Praia de Benagil

5. Jaskinia Benagil

6. Oculus

portugal jaskinia benagil
Widok na Benagil i Okolice

Parking

Powyżej plaży znajduje się duży bezpłatny parking o nieutwardzonej nawierzchni. W środku dnia może być zatłoczony, a wiele samochodów źle zaparkowanych. Z parkingu do plaży idzie się drogą w dół przez około 5 minut. Uwaga, parkingu nie zobaczycie na zdjęciach satelitarnych Google Maps – w jego miejscu są krzaki.


Zobacz również:


Jak najlepiej dostać się do jaskini ze sprzętem fotograficznym?

Jaskinia Benagil znajduje się bardzo blisko plaży, lecz aby się do niej dostać musimy opłynąć jeden skalny klif, który odgradza jaskinię od plaży Praia de Benagil.

Wpław – w okresie letnim sporo osób płynie do plaży wpław, co trwa około 10 minut i jest darmowe. Warto znać swoje umiejętności pływackie na otwartym morzu, bo choć dystans jest niedługi to fale są mocne, a skały ostre. Dobrze zachować dystans od klifu i uważać wpływając do jaskini. Przepłynięcie wpław z dobrze zabezpieczonym przed wodą sprzętem fotograficznym i statywem (który zalecam), może okazać się jeszcze trudniejsze, choć nie niemożliwe. Dużym niebezpieczeństwem dla pływających wpław mogą okazać się łodzie, które pływają do jaskini z turystami – w środku dnia, gdy jest ich najwięcej, może to być bardzo niebezpieczne.

Wynajem wycieczki łodzią – tuż przy plaży stoi budka, gdzie można wynająć tour łodzią. Podobne wyprawy organizują liczne biura i ośrodki. Podczas takiej wycieczki odwiedza się od kilku do kilkunastu jaskiń, których na tutejszym wybrzeżu jest więcej. Wycieczki mają kilka wariantów i są dość drogie (najtańsza 30 euro za 30 min – 6-8 jaskiń, najdroższe nawet 300 euro). Szczegółowy plan wycieczek wraz z cenami można znaleźć w budce przy plaży. Pamiętajmy, że podczas takiej wycieczki nie postawimy nogi na plaży w jaskini choćby na sekundę, a jedynie wpłyniemy i wypłyniemy, oglądając ją w mgnieniu oka. Na łodzi oprócz nas będzie jeszcze kilka lub kilkanaście innych osób. Jeśli nie zadowala nas spojrzenie na grotę w biegu i strzelenie szybkiej fotki telefonem powinniśmy sobie taki trip odpuścić.

Wynajem kajaka – najciekawsza opcja dla fotografujących to kajak. Do jaskini płynie się w ten sposób około 5 minut. Wynajem kajaków znajduje się przy plaży, w niewielkiej budce.

Koszt wynajęcia kajaka na 45 minut wynosi 15 euro/osobę lub 30 euro/2 osoby (w kajaku dwuosobowym). Wypożyczalnia pracuje od 10 do 17 i tylko w tych godzinach mamy szansę wynająć kajak przyjeżdżając bez wcześniejszej rezerwacji. Musimy jednak liczyć się z faktem, że przyjeżdżając w ciągu dnia możemy czekać w długiej kolejce chętnych. Po dokonaniu opłaty otrzymujemy kapok, a kajak sami zabieramy z plaży. Po powrocie zwracamy go w to samo miejsce.

jaskinia benagil
Najlepsza metoda dostania się do jaskini to krótki rejs kajakiem jedno lub dwuosobowym

Kiedy najlepiej fotografować w Benagil?

Najlepszą porą na fotografowanie jaskini jest moment, gdy jeszcze nie ma tam ludzi (lub już ich nie ma). Stanąłem w wypożyczalni kajaków pół godziny przed jej otwarciem, dzięki czemu punktualnie o 10 udało się wynająć kajak i już po kilkunastu minutach być w jaskini. Dobrym choć bardziej ryzykownym momentem może być godzina 16-17, kiedy wypożyczalnie są zamykane. Miałem okazję widzieć wnętrze jaskini około 17 i było tam już niemal pusto. W środku dnia, niestety roi się od ludzi i łodzi, a na brzegu leży nawet kilkadziesiąt kajaków – ciężko wtedy zrobić sensowne zdjęcie. Najlepszą radą jest wypłynięcie do jaskini tuż po otwarciu wypożyczalni. Podczas gdy tłumy będą dopiero zabierać się do wypłynięcia, my już będziemy fotografować. Pośpiech, aby zdążyć z aparatem przed innymi to metoda, którą z powodzeniem praktykowałem w wielu miejscach Hiszpanii czy Portugalii.

jaskinia benagil
Najmniej ludzi w jaskini jest rano i po południu. Środek dnia to ogromny natłok turystów

Wyprawa kajakiem do jaskini – na co zwrócić uwagę

Jak wcześniej wspomniałem wynajęcie kajaka to najlepsza opcja dla fotografujących. Płynąc w ten sposób do jaskini powinniśmy taki trip choć odrobinę zaplanować.

Wynajęcie kajaka na 45 minut pozwoli nam spędzić w jaskini około 25-30 minut. To bardzo dużo czasu i bez problemu sfotografujemy jaskinię z każdej strony.

Płynąc kajakiem koniecznie należy zachować wielką uwagę dopływając do brzegu, bo zazwyczaj przybrzeżne fale rzucają kajakiem wywracając go do góry nogami. Jeśli dobrze nie zabezpieczymy sprzętu w solidne worki wodoodporne (foliówki i worki na śmieci nie wystarczą), możemy wszystko stracić. Jeśli fale są mocne (a zwykle są) potrafią zebrać kajak, nawet ten ustawiony pod kątem 90º do linii lądu, już kilkanaście metrów od brzegu i wyrzucić go na płytkiej wodzie tuż przy plaży. Koniecznie trzymajmy sprzęt fotograficzny i cenne rzeczy przy sobie, bo po wpadnięciu do wody będziemy musieli szybko uratować kajak, wiosła i swoje rzeczy. Nas również spotkała ta przygoda, a pomocy przy łowieniu sprzętu, wioseł i kajaka z fal udzielił mi jakiś chłopak będący na plaży przed nami.

W tej sytuacji sprawdzą się worki wodoszczelne na kajak – do kupienia w sklepach turystycznych czy przez internet (np. GOPACK AQUARIUS). Należy do takiego worka wrzucić sprzęt, portfel, telefon czy kluczyk od samochodu. Worek najlepiej schować do plecaka, lub jakoś bezpiecznie go przymocować do ciała, aby w razie wywrotki na brzegu nie stracić go pod wodą.

Aby bezpiecznie wypłynąć z jaskini najlepiej wsiadać do kajaka tuż przy ścianie jaskini (z jednej lub drugiej strony), obserwując gdzie są najmniejsze fale.

jaskinia benagil
Spojrzenie do Jaskini Benagil z oculusa (zdjęcie z drona)

Fotografowanie w Jaskini Benagil

W Jaskini Benagil w środku dnia jest dość jasno, ale panują duże kontrasty. Słońce wpadające przez oculus w stropie groty daje dużo światła, które odbija się od wody i ścian powodując, że zdjęcia zrobimy nawet z ręki. Może się jednak przydać statyw, aby wykonać zdjęcie HDR z dwóch ekspozycji – jedna pozwoli na prawidłowe naświetlenie ścian i plaży, a druga wyciągnie kolor nieba i wody poza granicami jaskini. W Algarve zwykle jest słonecznie i to najlepsza pora na zdjęcia w Benagil. Podczas słonecznego dnia, światło pięknie modeluje kształty i wyciąga barwy – jeśli pogoda będzie zła, a na niebie nie będzie słońca, lepiej poczekać.


Spojrzenie do jaskini od góry

Istnieje możliwość podejścia na strop jaskini i zajrzenia przez oculus do środka. Szlak rusza z okolicy parkingu – kamiennymi schodkami do góry tuż przy restauracji O Algar. Do groty idzie się około 10 minut. Niestety ze względów bezpieczeństwa sam otwór jest ogrodzony, a podejście do krawędzi niemożliwe. Zza płotu można jednak zajrzeć do jaskini choć odrobinę. Fajną opcją może być wypuszczenie drona, który pozwoli nam zajrzeć do groty bez przekraczania płotu.

jaskinia benagil drone
Oculus