Poniżej mój prywatny top 15 miejsc dla fotografów i turystów na Islandii. Oczywiście ta krótka lista to tylko zajawka tego co znajdziecie w ebooku Islandia – przewodnik dla fotografów i turystów. Ebook zawiera opisy i rekomendacje fotograficzne dla 250 atrakcji! Bardzo polecam!
1. Tęczowe góry Kerlingarfjöll
Piękny górski łańcuch w centralnym interiorze, bliźniaczo podobny do Lanndmannalaugar, ale znacznie mniej znany i rzadziej odwiedzany. Jest również łatwiejszy do zwiedzania, bo wszystkie trasy można pokonać w jedno popołudnie. Teren charakteryzuje się dużym nasileniem zjawisk geotermalnych, które objawiają się przede wszystkim w postaci gęstych słupów pary, dymiących zboczy, garnków gotującego się błota i wrzącej brudnej wody. Te zjawiska znajdują się tuż przy szlakach i niesamowicie urozmaicają tutejszy krajobraz, który jest wyjątkowo atrakcyjny fotograficznie, nawet w skali Islandii. Na ten moment Kerlingarfjöll to dla mnie numer jeden z całej Islandii!
2. Kanion Stuðlagil
Bazaltowy kanion Stuðlagil, którego dnem płynie zielona rzeka Jökulsá a Brú, to jedno z najpiękniejszych i najbardziej niezwykłych miejsc na wyspie! Nie ma tu ani odrobiny przesady, bo Stuðlagil to typowy hidden gem – ukryty klejnot w przebogatym islandzkim skarbcu. Na długości kilkuset metrów brzegi rzeki otaczają idealnie wykształcone bazaltowe kolumny przypominające sztucznie zbudowaną regulację rzeki. Miejsce wygląda jak ze snu i zrobiło na mnie piorunujące wrażenie. Kanion jest odwiedzany od stosunkowo niedawna i nie jest jeszcze bardzo popularny.
3. Półwysep Stokksnes
Nie ma wątpliwości, że Stokksnes to absolutna ekstraklasa islandzkiego krajobrazu. To właśnie tutaj, 15 km od Höfn, leży najpiękniejsza czarna plaża na całej wyspie oraz masyw Vestrahorn – krótki, ale cudny łańcuch górski, również uznawany za jeden z najbardziej malowniczych w całym kraju. Stokksnes jest jednym z najczęściej fotografowanych miejsc Islandii i jest tu tak duża przestrzeń, że rzesze fotografów mogą sobie nawzajem nie przeszkadzać. Jeśli wielbisz surowe piękno krajobrazu, to koniecznie musisz tu przyjechać. Gdy pierwszy raz zobaczysz to miejsce, odbierze ci mowę z zachwytu. Są tutaj dziesiątki czarnych, stromych piaszczystych wydm porośniętych pożółkłą trawą (która nawet latem jest tylko lekko zielona). Zajmują one obszar zaledwie kilkuset metrów, ale sprawiają wrażenie, jakby ciągnęły się po horyzont. Koniecznie!
4. Wodospad Seljalandsfoss
Seljalandsfoss to chyba najbardziej znany i jeden z najbardziej obfotografowanych wodospadów na Islandii. I umówmy się, to również jeden z tych najbardziej urodziwych i efektownych. Wodospad ma jedną kaskadę o wysokości 60 m energicznie opadającą do niewielkiego basenu, utworzonego w miejscu spadku wody. Kadr wykonany zza wodospadu z wodą opadającą na tle zachodzącego słońca to nieśmiertelny klasyk tego miejsca. Jest to również jedno z najlepszych doświadczeń fotografa na Islandii, bo słońce przebijające pomiędzy strugami wody robi kapitalne wrażenie – gra świateł i cieni, huk wody i promienie rozszczepiające się na drobinkach wody – to chwile zapadające na zawsze w pamięć. Zachód słońca za wodospadem wspominam jako jedno z najbardziej niesamowitych doznań ze wszystkich wyjazdów na Islandię i do dziś mam w pamięci widok jaskrawopomarańczowej strugi wody, która opadała z progu niczym płynne złoto.
5. Tęczowe góry Landmannalaugar
Landmannalaugar to wulkaniczne góry leżące w kalderze wulkanu Torfajökull, będące dużym obszarem o wzmożonej aktywności zjawisk geotermalnych. Bywają nazywane tęczowymi górami z powodu niezwykłych kolorów budujących tutejszy krajobraz. Krajobraz Landmannalaugar jest doprawdy niezwykły – góry w różnych barwach poprzecinane są głębokimi dolinami często o płaskim dnie. Okres wegetacji trwa tutaj tylko 2 miesiące, a ziemia uboga w zgniłe i zwietrzałe minerały jest sypka, niespójna, łatwa do wymywania przez wodę i przenoszenia przez wiatr. Pogoda słynie z szybkich zmian, powstawania silnych wiatrów o tendencji do lokalnej zmiany kierunków i częstych zamgleń. Landmannalaugar to obowiązkowy punkt każdej letniej wycieczki na Islandię!
6. Wodospad Dettifoss
Na Islandii zobaczymy najpotężniejszy wodospad w całej Europie. Według mnie Dettifoss to najciekawsza atrakcja całej północy i jeden z najlepszych widoków, jakie zobaczymy na wyspie w ogóle. Jedyne słowo, jakie przychodzi mi do głowy, chcąc opisać Dettifoss, to – „potęga”! Wodospad śmiało można nazywać Niagarą Europy: jest szeroki aż na 100 m, a jego wysokość dochodzi do 45 m. Tym, co jednak robi największe wrażenie, jest potężna moc wodospadu – w czasie sekundy przepływa przez niego prawie 200 m3 wody! Pojedynczą kaskadą wpada z impetem ten ogrom wody do kanionu Jökulsárgljúfur. Wrażenia mrożące krew w żyłach gwarantowane!
7. Kanion Fjaðrárgljúfur
Jeden z najpiękniejszych kanionów na Islandii, który jednocześnie jest zadziwiająco łatwo dostępny. Ma około 2 km długości, a jego skalne ściany dochodzą do 100 m wysokości. Dnem przepływa dość szeroka rzeka Fjaðrá tworząca malownicze meandry, a w górnej części doliny wodospady. Zbocza kanionu są bardzo urozmaicone i mają niezwykle bogatą rzeźbę terenu, dzięki czemu doskonale wyglądają na zdjęciach. Skały w wielu miejscach porośnięte są trawą i mchami, co nadaje im baśniowego charakteru. Szczególnie uroczy widok na kanion roztacza się z powietrza. Widok z góry na kanion jest kapitalny i niesamowicie urozmaicony, bo wygląda jak szarpana rana wydarta ziemi przez rwący nurt rzeki Fjaðrá podczas ostatniego zlodowacenia.
8. Kaldera Krafli: Leirhnjúkur i Víti
Kilka bardzo inspirujących miejsc na północy Islandii znajduje się w obrębie kaldery wulkanu Krafla, który ma sławę jednego z najbardziej wybuchowych i nieprzewidywalnych wulkanów na wyspie. Największymi atrakcjami turystycznymi i fotograficznymi są tu pola lawowe Leirhnjúkur i krater zalany turkusowym jeziorem Víti. Są to miejsca o bardzo dużym uroku, które koniecznie musicie zobaczyć, będąc na północy.
9. Wodospad Kirkjufellsfoss i szczyt Kirkjufell
Szczyt Kirkjufell to jedna z najbardziej charakterystycznych gór na całej Islandii. Wyrasta niemal bezpośrednio z morza stromą piramidą, która od południa i południowego wschodu ma idealnie symetryczny kształt. Na rzece Kirkjufellsá, poniżej szczytu na przeciwległym zboczu znajduje się niewielki wodospad – Kirkjufellsfoss, który dwoma kaskadami spada z wysokości 20 m. Wodospad w połączeniu z sylwetką szczytu w tle tworzy bardzo zgrabną całość. Kirkjufell to najpopularniejsze miejsce na całym półwyspie i magnes przyciągający fotografów w ten rejon – wiele razy spotkałem się z opinią, że to najczęściej fotografowany widok na całej Islandii!
10. Czarna plaża Diamond Beach
Diamond Beach to bez wątpienia jedna z największych osobliwości islandzkiej przyrody. No bo jak nazwać wąski pasek czarnej plaży pełnej niewielkich brył krystalicznie czystego lodu, które omiatają morskie fale? Bryły lodowe wspaniale kontrastują z czarnym piaskiem i wyglądają jak diamenty rozrzucone na czarnym atłasie. Diamentowa Plaża jest obowiązkowym miejscem dla wszystkich fotografów, którzy pojawiają się na Islandii i jest przez nich szczerze uwielbiana! Główną atrakcją miejsca jest fotografowanie bryłek lodu pośród fal, a jeśli do tego dopisze słoneczna pogoda i światło rozszczepia się w krystalicznym lodzie, to możemy mówić o pełni szczęścia.
11. Wodospad Dynjandi
Dynjandi to ogromny, majestatyczny wodospad, który śmiało można zaliczyć do największych, najpiękniejszych i najbardziej efektownych na całej Islandii. Jest prawdziwym klejnotem Fiordów Zachodnich i warto tu przyjechać tylko po to, żeby go zobaczyć/sfotografować. Dynjandi powstaje na rzece Dynjandisá i opada schodkową kaskadą o wysokości 100 m. Szerokość wodospadu u góry wynosi 30 m i rozszerza się stopniowo do 60 m na dole. Znaczne oddalenie od innych islandzkich atrakcji sprawia, że przyjazd tu to prawdziwa wyprawa!
12. Wodospad Skógafoss
Skógafoss to chyba najbardziej ikoniczny i jeden z najpiękniejszych islandzkich wodospadów. Woda opada w tym miejscu jedną kaskadą wysoką na 60 m i szeroką na prawie 30 m! A do tego przypomina wodospady znane z kreskówek, gdzie woda spływa idealnie pionową, szeroką ścianą wody – na pewno wiecie, co mam na myśli. Tak właśnie wygląda Skógafoss. Jego łatwa dostępność powoduje, że to jedna z najliczniej odwiedzanych atrakcji na wyspie.
13. Zatoka lodowcowa Jökulsárlón
Najpopularniejsza laguna lodowcowa na całej Islandii. Jökulsárlón jest dużym błękitnym jeziorem (w odróżnieniu od większości tego typu zbiorników mających mleczny kolor), pełnym dryfujących gór lodowych i lodowych brył w każdym rozmiarze. Jezioro powstało w miejscu, gdzie jeszcze 35 lat temu lodowiec dochodził niemal do samej drogi. Dziś mamy tutaj możliwość oglądać zatopione w wodzie fragmenty lodowca sprzed setek tysięcy lat, które wręcz znikają na naszych oczach, docierając krótką rzeczką Jökulsá do ujścia w oceanie. Daleko na horyzoncie widzimy ogromny jęzor Breiðamerkurjökull, który spływa bezpośrednio do wody, zasilając lagunę w lód.
14. Krater Eldborg
Eldborg jest uznawany za najdoskonalej ukształtowany krater Islandii. Wygląda dokładnie tak, jak powinien wyglądać idealny wulkan – jest okrągły, głęboki i dość wysoki – o wymiarach 250 × 180 m i głębokości 50 m. Krater jest dość trudny do ciekawego sfotografowania, bo jak we wszystkich tego typu miejscach nie ma tu właściwej perspektywy, aby oddać kolisty kształt. Właśnie dlatego Eldborg najdoskonalej wygląda na zdjęciach z powietrza! Jeśli mamy możliwość, to zabierzmy drona. Dopiero spojrzenie z góry pozwala pojąć ten ziemski wyprysk z zupełnie innej perspektywy – droniarze będą zachwyceni. Ale jeśli w ogóle nie jesteście fotografami, to i tak polecam wybrać się na Eldborg – miejsce jest niesamowite i powinno zainteresować każdego.
15. Czarna plaża Reynisfjara
Reynisfjara to prawdopodobnie najbardziej znana z czarnych plaż Islandii. Znajdziemy tutaj piękny czarny piach, bazaltową grotę, skalne klify, śmiałą grupę skalną, a nawet okazałą kolonię maskonurów. Miks tych wszystkich wspaniałości tworzy niecodzienny klimat, który jak magnes przyciąga wszystkich miłośników fotografii.