Podczas trzech lat mieszkania w Gdańsku często fotografowałem ujście Wisły Śmiałej do Morza Bałtyckiego w Górkach Zachodnich.
Do Górek Zachodnich miałem blisko, bo około 12 km, czyli jakieś 15-20 min jazdy samochodem. Z tego powodu podczas nagłych ciekawych warunków mogłem w niecałe pół godziny być na miejscu. Okolice ujścia Wisły są nieco oddalone od miasta, dzięki czemu nigdy nie ma tu tłumów, co sprzyja fotografowaniu. Szczególnie interesującym tematem zdjęć stał się dla mnie niski betonowy falochron zachodni, który „odkryłem” już podczas pierwszej wizyty w tym miejscu. Wąska konstrukcja wychodzi w morze na odległość około 200 metrów od brzegu. Falochron jest otoczony wodą ze wszystkich stron, ale nawet podczas największego sztormu stoi niewzruszony pośród fal. Statyczna konstrukcja wśród szalejących fal to wdzięczny temat przede wszystkim do naświetlania zdjęć na średnich i długich czasach.
Fotografowałem to miejsce z wielu stron, jednak tu zamieszczam wyłącznie zdjęcia, które wykonałem w kierunku północnym i północno-zachodnim.
Fotografowałem falochron blisko 50 razy, a oto najciekawsze zdjęcia, które tam powstały:
Zdjęcia nocne pozwalają na zobaczenie czegoś co bez umiejętności naszego aparatu nie byłoby możliwe. Poniżej zobaczycie subiektywny wybór 40 najlepszych zdjęć nocnych wraz z krótkimi opisami (do grudnia 2019 r.). 1. Kirkjufell, Islandia, 2019 Na Czytaj więcej…
Termin aurora borealis jeszcze kilkanaście lat temu niewiele mówiący cokolwiek komukolwiek przebojem wdarł się do fotografii pejzażowej w ostatnich latach. To co wcześniej było dostępne garstce nielicznych, obecnie jest na wyciągnięcie ręki prawie dla każdego. Czytaj więcej…
Na północ od koła podbiegunowego w Norwegii, niedaleko granicy ze Szwecją leżą wspaniałe dzikie tereny górskie, które są początkiem jednego z największych obszarów chronionych w Europie, obejmującego parki Narodowe: Rago, Padjelanta, Sarek i Stora Sjöfallets. Czytaj więcej…