Na północ od koła podbiegunowego w Norwegii, niedaleko granicy ze Szwecją leżą wspaniałe dzikie tereny górskie, które są początkiem jednego z największych obszarów chronionych w Europie, obejmującego parki Narodowe: Rago, Padjelanta, Sarek i Stora Sjöfallets. Park Narodowy Rago to jedno z najdzikszych i najrzadziej odwiedzanych miejsc w górach Norwegii.
Norwegia Rago wodospad krajobraz
Wodospad Litlverivasforsen – wizytówka Rago.
Gdzie zostawić auto?

Jadąc drogą E6 na północ Norwegii należy ostrożnie wyjechać z tunelu, który omija wody Tørrfjordu, bo tuż po wyjeździe należy skręcić w lewo za znakami prowadzącymi do Nordfjord. Po około 4 km dojeżdżamy do niewielkiego parkingu po lewej stronie drogi, gdzie bezpłatnie możemy zostawić samochód. Na parkingu znajduje się kryta wiata, toalety i tablice informacyjne.

Norwegia Rago wodospad krajobraz mapa
Mapa przedstawiające szlak do wodospadu, oraz dalszą trasę okrężną.
Norwegia Rago wodospad krajobraz
Przy parkingu znajdziemy tablice wskazujące właściwą drogę.
Trasa

Wycieczka do Parku Narodowego Rago wymaga odpowiedniego przygotowania. Należy przede wszystkim bardzo porządnie zaimpregnować buty. Jeśli zamierzamy wybrać się dalej niż tylko do wodospadu Litlverivasforsen i wracać dnem doliny, to koniecznie należy zabrać ze sobą lekkie wodery. Trasa w przeważającej części prowadzi po terenie podmokłym, torfowiskach i bagnach. Po drodze należy przekroczyć liczne strumienie.

Norwegia Rago wodospad krajobraz
Liczne cieki wodne i strumienie to wizytówka tej drogi.

Szlak do jeziora Litlverivatnet nie jest trudny, lecz bardzo mokry. Idziemy głównie przerzedzonym lasem, a końcówka prowadzi gładkimi skalnymi płytami. Wejście na skały wymaga przeciśnięcia się przez mały skalny labirynt i podejścia stromymi drewnianymi schodami.

Norwegia Rago wodospad krajobraz
Strome drewniane schodki prowadzące na skały.
Norwegia Rago wodospad krajobraz
Niewielki skalny labirynt.
Norwegia Rago wodospad krajobraz
Końcowy odcinek trasy do wodospadu wiedzie po gładkiej skale w scenerii fenomenalnych widoków

Dalsza trasa (już za mostem nad wodospadem) prowadzi głównie w terenie skalnym, a w dolinie po bagnach. Dojście od parkingu do wodospadu liczy około 5,5 km.

Norwegia Rago wodospad krajobraz
Dnem tej doliny prowadzi szlak powrotny jeśli zapuścimy się do Rago głębiej niż tylko do wodospadu.

Park Narodowy zaczyna się dopiero na mostku ponad wodospadem wypływającym z jeziora Litlverivatnet. Popularny (jak na to miejsce) szlak prowadzi dalej do jeziora Storskogvatnet i wraca dnem doliny, wzdłuż rzeki Nordfjordelva. Jego przejście (od mostu przy jeziorze do parkingu) powinno zająć około 1,5 dnia. Ten odcinek jest bardzo mokry, wręcz bagnisty i na pewno przydadzą się wodery. Pozostałe szlaki w Rago prowadzą do Ragohytta i dalej do Szwecji, ale to już długie i wymagające trasy dalekodystansowe.

Norwegia Rago wodospad krajobraz
Widoczny most to początek Parku Narodowego.
Dlaczego warto tam fotografować?

Park Narodowy Rago to jedno z najdzikszych i najrzadziej odwiedzanych pasm w górach Norwegii. Wizytówką tego miejsca jest 200-metrowy wodospad, który wypływa wprost z ogromnego górskiego jeziora Litlverivatnet i po gładkich skałach z hukiem spada na dno doliny. To jeden z najbardziej niezwykłych widoków jakie widziałem w Norwegii! Przy tym miejsce niezwykle oryginalne, bo choć znajduje się stosunkowo blisko drogi, to większość zmotoryzowanych turystów je omija pędząc od razu na Lofoty. Jeśli będziecie w okolicy koniecznie odwiedźcie przynajmniej ten początkowy rejon Rago – na mnie to miejsce zrobiło niesamowite wrażenie i było jednym z najpiękniejszych jakie odwiedziłem w Norwegii w ogóle.

Najlepszy kadr na wodospad rozciąga się ze skał. Idąc w kierunku wodospadu nie jest możliwe aby przegapić to miejsce!

Norwegia Rago wodospad krajobraz
Moje ulubione zdjęcie z tej wycieczki wykonane około 10 rano.
Nocny widok na wodospad był jeszcze bardziej niesamowity!
Gdzie rozbić namiot?

W Rago stosunkowo ciężko o dogodne miejsca biwakowe. Trawy są podmokłe, a lasy gęste. Ja za miejsce noclegu wybrałem skalny płaskowyż nieopodal wodospadu. Choć namiot stał trochę krzywo i nie dał się przypiąć szpilkami, było to miejsce wygodne i bezpieczne. Wody jest w Rago pod dostatkiem – podobno to jedno z najbardziej wilgotnych miejsc w kraju fiordów.

Norwegia Rago wodospad krajobraz
Biwakowanie na gołej skale wymagało specjalnego sposobu przytwierdzenia namiotu 😉
Norwegia Rago wodospad krajobraz zorza polarna
W Rago bez trudu dostrzeżemy zorzę polarną.

Zobacz pozostałe wpisy z tej serii:

Fotografowanie w Norwegii cz. 12 – Lofoty