Jelenia Góra – miasto (obecnie ok 83 tys. mieszkańców) leżące w Kotlinie Jeleniogórskiej, otoczone ze wszystkich stron górami. Dzięki swemu położeniu w cieniu Karkonoszy oraz sąsiedztwie Gór Izerskich, Rudaw Janowickich i Gór Kaczawskich przez cały rok o porankach tonie we mgle. Nie da się ukryć, że Jelenia Góra jest jednym z najpiękniej położonych miast w Polsce.
Są takie miejsca gdzie strasznie ciężko o oryginalne ujęcie. Jednym z takich miejsc w Karkonoszach są 3 duże skalne mury pod wspólną nazwą 'Pielgrzymy’. Dzięki selektywnemu wietrzeniu granitu skałki przybrały bardzo atrakcyjną formę, a dodatkowo są łatwo dostępne i przez to obfotografowane na wszystkie strony.
Ja jak zwykle próbowałem podejść do tematu trochę inaczej i warunki pogodowe mi chyba w tym trochę pomogły.
Na tym zdjęciu widać 4 pasma górskie: Karkonosze z pogórzem, wzgórza Kotliny Jeleniogórskiej, Góry Kaczawskie i Pogórze Kaczawskie, a całość zamykają równiny okolic Legnicy i Złotoryi, gdzie mieści się farma wiatrowa. Miasto to oczywiście Jelenia Góra, którą pokazywałem już na poprzednim zdjęciu z bliska. Na horyzoncie, najbardziej po lewej stronie widać pozostałości najsłynniejszego polskiego wulkanu – Ostrzycę.
Poniżej panorama Jeleniej Góry z grani Karkonoszy (z okolic Słonecznika) o poranku. Ponad poranne mgły wystawały jedynie stare kominy jeleniogórskiej Celwiskozy i wieża widokowa na Wzgórzu Krzywoustego – tzw. Grzybek.
Chyba najciekawsze ujęcie Jeleniej Góry jakie udało mi się dotychczas sfotografować pochodzi z października 2013 r. Pierwszy plan od ostatniego dzieli ponad 40 km! A samo zdjęcie zostało wykonane z głównej grani Karkonoszy – z okolicy skały Słonecznik, czyli jeszcze 10 km dalej.
Ponad Wzgórzami Łomnickimi (na dole) widać wyłaniające się z porannych mgieł Kościół Łaski (zielona wieża na środku) i blokowisko „Zabobrze”. Ponad mgłami pojedyncze domki Jeżowa Sudeckiego i dalej Góra Szybowcowa z charakterystycznym hangarem, w którym stoją szybowce. Ciemny wał górski na kolejnym planie to Chrośnickie Kopy, a całość zamykają równiny leżące na rubieżach Sudetów – z farmą wiatrową w rejonie Legnicy i Złotoryi.
Podczas mgły zwykle całe miasto znajduje się pod pierzyną. Jedyny obiekt wyrastający ponad to kominy dawnej Celwiskozy.
Miasto na tle Karkonoszy w jesiennych mgłach.
Zobacz również:
Czeskie schronisko Luční bouda na grani Karkonoszy, a w tle bloki Zabobrza.
Zabobrze ze Śnieżką w tle. Jedno ze sztandarowych ujęć miasta.
Panorama miasta z Sokolika. Lipiec 2014 r.
Blisko 1000 m ponad płaskie dno Kotliny wyrasta wał Karkonoszy.
Miasto Jelenia Góra na tle Karkonoszy.
Dużo ciekawych rzeczy widać na tej fotografii, więc może po kolei:
-W centralnym miejscu oczywiście Stare Miasto i główna gotycko-renesansowo-manierystyczna świątynia katolicka – Kościół pw. śś. Erazma i Pankracego.
-Wieża po lewej stronie od kościoła to dawne mury miejskie, których fragment przerobiono na kościółek – Kaplicę Św. Anny.
-U dołu dwa wieżowce to fragment Zabobrza – dzielnicy blokowiskowej Jeleniej Góry, a dokładniej budynki przy ul. Działkowicza.
-Na samym dole przy krawędzi zdjęcia dachy bloków Zabobrza III – ul. Kiepury.
-Półokrąg świateł ponad wieżowcami to oświetlony wiadukt ponad linią kolejową w kier. Węglińca, zbudowany w latach 90-tych.
-Na ostatnim planie potężny wał Karkonoszy, górujący nad Jelenią Górą nawet do 1200 m. Tutaj widać wierzchołek Małego Szyszaka o wys. 1439 m, który znajduje się ok. 1000 m wyżej od miasta. Daleko po prawej stronie na zboczu Małego Szyszaka wyróżnia się prostokątna bryła schroniska Odrodzenie, którą kojarzy każdy kto przeszedł Główną Grań Karkonoszy.
-Horyzont na zdjęciu kończy się – z lewej strony Tępym Szczytem, a z prawej Przełęczą Karkonoską, która dzieli te góry na część zachodnią ze Śnieżnymi Kotłami i Szrenicą i wschodnią – ze Śnieżką i Kowarskim Grzbietem.
Zdjęcie zrobione ok pół godz. przed wschodem słońca.
Wiosenne mgły w Jeleniej Górze. W tle Góry Kaczawskie.
Wiosenny widok na Kotlinę.
Wschód słońca nad miastem oglądany z Grzbietu Wysokiego Gór Izerskich. Kwiecień 2014.
Zamek Chojnik w Sobieszowie, południowej dzielnicy Jeleniej Góry.
Droga łącząca Jelenią Górę z Wrocławiem.
Zobacz również:
28 Comments
~algau · 24 sierpnia, 2014 o 12:04 pm
Oryginalność spojrzenia, tu u ciebie lubię.
~Zbigniew · 11 maja, 2016 o 11:12 pm
Urodzilem sie w Jeleniej Gorze ale od 10 – lat mieszkam w Holandi wiec twoje zdjecia przypomnialy mi ze jest miejsce na swiecie gdzie trzeba wrocic .
~j. · 26 sierpnia, 2014 o 9:54 pm
Dziękuję za wzmocnienie u mnie lokalnego patriotyzmu 😉 Zdjęcia faktycznie ukazują Jelonkę z niemal wszystkich najpiękniejszych stron. Magia, naprawdę magia.
Chciałam także zwrócić drobną uwagę, że jednego zdjęcia ewidentnie brakuje – tego, pod którym (a raczej pod którego brakiem) opisujesz od myślników wszystkie charakterystyczne obiekty. Liczę na poprawkę, bo mam wielką ochotę je również zobaczyć. 🙂
Pozdrawiam!
Jeleniogórzanka
~Karol Nienartowicz · 27 sierpnia, 2014 o 12:02 am
Oczywiście, że jest to zdjęcie – dokładnie to, które znajduje się pod tym opisem. Pozdrawiam!
~Dorota · 31 sierpnia, 2014 o 7:45 pm
pozdrawiam, zdjęcia sa bajeczne jestem jeleniogórzanka i kocham jelonkę, tak pięknie przedstawionego krajobrazu dawno nie widzialam
~karkonosz · 2 września, 2014 o 12:30 pm
Ech, piękne spojrzenie na moje ulubione góry. Zazdroszczę okoliczności i kadrów. Karkonosze mają w sobie to coś, szczególnie poza sezonem…
Pozdrawiam
~Semen · 2 września, 2014 o 1:20 pm
Od kilku lat bywam w tamtych stronach przynajmniej dwa razy w roku i choć znajomi śmieją się ze mnie, że ciągle jeżdżę w to samo miejsce, to jakoś mnie to specjalnie nie obchodzi:) Jelenią Górą, jak i całym regionem jestem „otumaniony” i dobrze mi z tym. A te zdjęcia…magia:) Swoją droga, muszę sobie kupić lepsze pstrykadełko.
~Magda · 17 maja, 2015 o 1:47 pm
Semen podzielam Twoje zdanie, u mnie jest dokładnie tak samo, fascynacja tym regionem, do dozgonna doń miłość 🙂
~Magda · 17 maja, 2015 o 1:48 pm
Ps: sorry za literówkę, miało być „to dozgonna” 🙂
~Karina · 2 września, 2014 o 1:29 pm
Urodzona w Jeleniej. Zatesknilam przez te zdjecia. Dziekuje i pozdrawiam z Kapsztadu (tez piekne gory)!
~cywil · 2 września, 2014 o 2:33 pm
Kawał profesjonalnej roboty- piszę to jako zawodowiec. Jelenia Góra jest faktycznie pięknie położona, a okolice ciekawe.
~Robert · 18 października, 2014 o 4:46 pm
Witam,
Niesamowite zdjecia mista mojego dziecinstwa. Bardzo czesto bywalismy w gorach we wszystkich sezonach, pamietam szalone zjazdy sankami przy Swiatyni Wang.
Podziwiam twoje poswiecenie i oko.
~Medart · 10 grudnia, 2014 o 12:27 pm
Wspaniałe ujęcia. Jako wielki miłośnik sudeckiej ziemi, nie mogę wobec takich widoków przejść obojętnie. Robisz wspaniałą robotę. Tak trzymać. Pozdrawiam.
~Paweł · 20 stycznia, 2015 o 12:36 pm
…z tej perspektywy to faktycznie piękne miasto, chociaż tak po prawdzie te kominy nie zdobią 😉
~Viola · 22 stycznia, 2015 o 5:39 pm
Od 10 lat mieszkam po drugiej stronie Polski i nie ma dnia bym nie żałowała tego kroku… ciągle mam nadzieję wrócić na stałe. Dziękuję za piękne zdjęcia naszej „Bajecznej Krainy”.
~chary · 3 lutego, 2015 o 1:56 am
Brak słów by w sposób najwłaściwszy wyrazić swój zachwyt nie tylko nad przedstawionym krajobrazem ale nade wszystko nad tym dziełem sztuki którego mianem niewątpliwie można określić powyższe fotografie! Vivat Ars! Vivat Maestro!
~violka · 26 lutego, 2015 o 8:53 pm
rewelacja mieszkam w najpiekniejszym miejscu w polsce
~violka · 26 lutego, 2015 o 8:54 pm
gratuluję pięknych zdjęć które w pełni oddają urok tego miejsca
~ewka · 27 lutego, 2015 o 8:51 pm
Wróciłam tu przed kilkoma miesiącami,po 30 latach-ze smutkiem wielkim,bo z pracą kłopoty.Takie piękne,sercem malowane zdjęcia smarują miodem moją duszę i sprawiają,że jednak,pomimo wszystko -czuję się lepiej.
~Brzęczyszczykiewicz · 1 marca, 2015 o 5:43 pm
Byłem tam ostatnio i powiem szczerze że całkowicie inaczej to zapamiętałem 🙂 Bardzo oryginalne spojrzenie
pozdrawiam
http://brzeczyszczykiewicz.blog.pl/
~sonn · 5 maja, 2015 o 11:12 pm
Kiedyś też myślałem, że to mgła. Okazuje się że nad Jelenią przez cały czas unosi się SMOG.
~Małgorzata · 20 maja, 2015 o 8:23 pm
Fantastyczne zdjęcia. Sama mieszkam od urodzenia w Jeleniej Górze i przyzwyczajenie sprawia, że się z czasem nie zauważa, w jak pieknym regionie mieszkamy. Dzięki tym zdjęciom można się znowu zakochać 🙂
~zeno44 · 8 lipca, 2015 o 8:09 am
Jelenia Góra widziana „karolem”jeszcze piękniejsza
~Michał · 19 maja, 2016 o 7:08 pm
Zdjęcia niesamowite! Niedawno przeprowadziłem się do Jeleniej Góry 🙂 ten akrtykuł to dodatkowa motywacja aby dobrze zwiedzić okolice 😉
~Mateusz · 12 marca, 2017 o 8:31 am
To prawda… Jelenia Góra jest bardzo pięknym miastem. Mieszkam w okolicach i jestem zakochany w tym miejscu! 😉 Zdjęcia, które Pan wykonał są fenomenalne!!! 🙂
felekp · 18 lipca, 2019 o 7:20 pm
„Ponad poranne mgły wystawały jedynie stare kominy jeleniogórskiej Celwiskozy”, która skutecznie truła przez wiele lat te piękne okolice. Kuracjusze jadący do uzdrowiska w Cieplicach przejeżdżając koło Celwiskozy odnosili wrażenie, że ktoś z współpasażerów puścił bąka. Tak paskudnie śmierdziało.
benjamin · 23 lipca, 2019 o 3:34 pm
Tesknie wyjechalem w 1958
kannabinoidy · 5 sierpnia, 2020 o 12:05 pm
Przepięknie ! Pozdrawiamy 🙂