Jelenia Góra – miasto (obecnie ok 83 tys. mieszkańców) leżące w Kotlinie Jeleniogórskiej, otoczone ze wszystkich stron górami. Dzięki swemu położeniu w cieniu Karkonoszy oraz sąsiedztwie Gór Izerskich, Rudaw Janowickich i Gór Kaczawskich przez cały rok o porankach tonie we mgle. Nie da się ukryć, że Jelenia Góra jest jednym z najpiękniej położonych miast w Polsce.

Panorama miasta podczas wieczornej burzy.
Tak mieszkańcy Jeleniej Góry witali nowy rok 2016!
Jelenia Góra widziana ze szczytu Śnieżki w pierwszych dniach stycznia 2015 r.

Są takie miejsca gdzie strasznie ciężko o oryginalne ujęcie. Jednym z takich miejsc w Karkonoszach są 3 duże skalne mury pod wspólną nazwą 'Pielgrzymy’. Dzięki selektywnemu wietrzeniu granitu skałki przybrały bardzo atrakcyjną formę, a dodatkowo są łatwo dostępne i przez to obfotografowane na wszystkie strony.
Ja jak zwykle próbowałem podejść do tematu trochę inaczej i warunki pogodowe mi chyba w tym trochę pomogły.
Na tym zdjęciu widać 4 pasma górskie: Karkonosze z pogórzem, wzgórza Kotliny Jeleniogórskiej, Góry Kaczawskie i Pogórze Kaczawskie, a całość zamykają równiny okolic Legnicy i Złotoryi, gdzie mieści się farma wiatrowa. Miasto to oczywiście Jelenia Góra, którą pokazywałem już na poprzednim zdjęciu z bliska. Na horyzoncie, najbardziej po lewej stronie widać pozostałości najsłynniejszego polskiego wulkanu – Ostrzycę.

Poniżej panorama Jeleniej Góry z grani Karkonoszy (z okolic Słonecznika) o poranku. Ponad poranne mgły wystawały jedynie stare kominy jeleniogórskiej Celwiskozy i wieża widokowa na Wzgórzu Krzywoustego – tzw. Grzybek.

Chyba najciekawsze ujęcie Jeleniej Góry jakie udało mi się dotychczas sfotografować pochodzi z października 2013 r. Pierwszy plan od ostatniego dzieli ponad 40 km! A samo zdjęcie zostało wykonane z głównej grani Karkonoszy – z okolicy skały Słonecznik, czyli jeszcze 10 km dalej.

Ponad Wzgórzami Łomnickimi (na dole) widać wyłaniające się z porannych mgieł Kościół Łaski (zielona wieża na środku) i blokowisko „Zabobrze”. Ponad mgłami pojedyncze domki Jeżowa Sudeckiego i dalej Góra Szybowcowa z charakterystycznym hangarem, w którym stoją szybowce. Ciemny wał górski na kolejnym planie to Chrośnickie Kopy, a całość zamykają równiny leżące na rubieżach Sudetów – z farmą wiatrową w rejonie Legnicy i Złotoryi.

Podczas mgły zwykle całe miasto znajduje się pod pierzyną. Jedyny obiekt wyrastający ponad to kominy dawnej Celwiskozy.

Miasto na tle Karkonoszy w jesiennych mgłach.

Zobacz również:

https://www.karolnienartowicz.com/przeprowadzka-na-stale-do-zakopanego/

Czeskie schronisko Luční bouda na grani Karkonoszy, a w tle bloki Zabobrza.

Zabobrze ze Śnieżką w tle. Jedno ze sztandarowych ujęć miasta.

Panorama miasta z Sokolika. Lipiec 2014 r.

Blisko 1000 m ponad płaskie dno Kotliny wyrasta wał Karkonoszy.

Miasto Jelenia Góra na tle Karkonoszy.
Dużo ciekawych rzeczy widać na tej fotografii, więc może po kolei:
-W centralnym miejscu oczywiście Stare Miasto i główna gotycko-renesansowo-manierystyczna świątynia katolicka – Kościół pw. śś. Erazma i Pankracego.
-Wieża po lewej stronie od kościoła to dawne mury miejskie, których fragment przerobiono na kościółek – Kaplicę Św. Anny.
-U dołu dwa wieżowce to fragment Zabobrza – dzielnicy blokowiskowej Jeleniej Góry, a dokładniej budynki przy ul. Działkowicza.
-Na samym dole przy krawędzi zdjęcia dachy bloków Zabobrza III – ul. Kiepury.
-Półokrąg świateł ponad wieżowcami to oświetlony wiadukt ponad linią kolejową w kier. Węglińca, zbudowany w latach 90-tych.
-Na ostatnim planie potężny wał Karkonoszy, górujący nad Jelenią Górą nawet do 1200 m. Tutaj widać wierzchołek Małego Szyszaka o wys. 1439 m, który znajduje się ok. 1000 m wyżej od miasta. Daleko po prawej stronie na zboczu Małego Szyszaka wyróżnia się prostokątna bryła schroniska Odrodzenie, którą kojarzy każdy kto przeszedł Główną Grań Karkonoszy.
-Horyzont na zdjęciu kończy się – z lewej strony Tępym Szczytem, a z prawej Przełęczą Karkonoską, która dzieli te góry na część zachodnią ze Śnieżnymi Kotłami i Szrenicą i wschodnią – ze Śnieżką i Kowarskim Grzbietem.

Zdjęcie zrobione ok pół godz. przed wschodem słońca.

Wiosenne mgły w Jeleniej Górze. W tle Góry Kaczawskie.

Wiosenny widok na Kotlinę.

Wschód słońca nad miastem oglądany z Grzbietu Wysokiego Gór Izerskich. Kwiecień 2014.

Zamek Chojnik w Sobieszowie, południowej dzielnicy Jeleniej Góry.

Droga łącząca Jelenią Górę z Wrocławiem.


Zobacz również:

https://www.karolnienartowicz.com/10-najpiekniejszych-szlakow-w-karkonoszach/

28 Comments

~algau · 24 sierpnia, 2014 o 12:04 pm

Oryginalność spojrzenia, tu u ciebie lubię.

  ~Zbigniew · 11 maja, 2016 o 11:12 pm

  Urodzilem sie w Jeleniej Gorze ale od 10 – lat mieszkam w Holandi wiec twoje zdjecia przypomnialy mi ze jest miejsce na swiecie gdzie trzeba wrocic .

~j. · 26 sierpnia, 2014 o 9:54 pm

Dziękuję za wzmocnienie u mnie lokalnego patriotyzmu 😉 Zdjęcia faktycznie ukazują Jelonkę z niemal wszystkich najpiękniejszych stron. Magia, naprawdę magia.

Chciałam także zwrócić drobną uwagę, że jednego zdjęcia ewidentnie brakuje – tego, pod którym (a raczej pod którego brakiem) opisujesz od myślników wszystkie charakterystyczne obiekty. Liczę na poprawkę, bo mam wielką ochotę je również zobaczyć. 🙂

Pozdrawiam!
Jeleniogórzanka

~Karol Nienartowicz · 27 sierpnia, 2014 o 12:02 am

Oczywiście, że jest to zdjęcie – dokładnie to, które znajduje się pod tym opisem. Pozdrawiam!

~Dorota · 31 sierpnia, 2014 o 7:45 pm

pozdrawiam, zdjęcia sa bajeczne jestem jeleniogórzanka i kocham jelonkę, tak pięknie przedstawionego krajobrazu dawno nie widzialam

~karkonosz · 2 września, 2014 o 12:30 pm

Ech, piękne spojrzenie na moje ulubione góry. Zazdroszczę okoliczności i kadrów. Karkonosze mają w sobie to coś, szczególnie poza sezonem…
Pozdrawiam

~Semen · 2 września, 2014 o 1:20 pm

Od kilku lat bywam w tamtych stronach przynajmniej dwa razy w roku i choć znajomi śmieją się ze mnie, że ciągle jeżdżę w to samo miejsce, to jakoś mnie to specjalnie nie obchodzi:) Jelenią Górą, jak i całym regionem jestem „otumaniony” i dobrze mi z tym. A te zdjęcia…magia:) Swoją droga, muszę sobie kupić lepsze pstrykadełko.

  ~Magda · 17 maja, 2015 o 1:47 pm

  Semen podzielam Twoje zdanie, u mnie jest dokładnie tak samo, fascynacja tym regionem, do dozgonna doń miłość 🙂

   ~Magda · 17 maja, 2015 o 1:48 pm

   Ps: sorry za literówkę, miało być „to dozgonna” 🙂

~Karina · 2 września, 2014 o 1:29 pm

Urodzona w Jeleniej. Zatesknilam przez te zdjecia. Dziekuje i pozdrawiam z Kapsztadu (tez piekne gory)!

~cywil · 2 września, 2014 o 2:33 pm

Kawał profesjonalnej roboty- piszę to jako zawodowiec. Jelenia Góra jest faktycznie pięknie położona, a okolice ciekawe.

~Robert · 18 października, 2014 o 4:46 pm

Witam,
Niesamowite zdjecia mista mojego dziecinstwa. Bardzo czesto bywalismy w gorach we wszystkich sezonach, pamietam szalone zjazdy sankami przy Swiatyni Wang.
Podziwiam twoje poswiecenie i oko.

~Medart · 10 grudnia, 2014 o 12:27 pm

Wspaniałe ujęcia. Jako wielki miłośnik sudeckiej ziemi, nie mogę wobec takich widoków przejść obojętnie. Robisz wspaniałą robotę. Tak trzymać. Pozdrawiam.

~Paweł · 20 stycznia, 2015 o 12:36 pm

…z tej perspektywy to faktycznie piękne miasto, chociaż tak po prawdzie te kominy nie zdobią 😉

~Viola · 22 stycznia, 2015 o 5:39 pm

Od 10 lat mieszkam po drugiej stronie Polski i nie ma dnia bym nie żałowała tego kroku… ciągle mam nadzieję wrócić na stałe. Dziękuję za piękne zdjęcia naszej „Bajecznej Krainy”.

~chary · 3 lutego, 2015 o 1:56 am

Brak słów by w sposób najwłaściwszy wyrazić swój zachwyt nie tylko nad przedstawionym krajobrazem ale nade wszystko nad tym dziełem sztuki którego mianem niewątpliwie można określić powyższe fotografie! Vivat Ars! Vivat Maestro!

~violka · 26 lutego, 2015 o 8:53 pm

rewelacja mieszkam w najpiekniejszym miejscu w polsce

~violka · 26 lutego, 2015 o 8:54 pm

gratuluję pięknych zdjęć które w pełni oddają urok tego miejsca

~ewka · 27 lutego, 2015 o 8:51 pm

Wróciłam tu przed kilkoma miesiącami,po 30 latach-ze smutkiem wielkim,bo z pracą kłopoty.Takie piękne,sercem malowane zdjęcia smarują miodem moją duszę i sprawiają,że jednak,pomimo wszystko -czuję się lepiej.

~Brzęczyszczykiewicz · 1 marca, 2015 o 5:43 pm

Byłem tam ostatnio i powiem szczerze że całkowicie inaczej to zapamiętałem 🙂 Bardzo oryginalne spojrzenie
pozdrawiam
http://brzeczyszczykiewicz.blog.pl/

~sonn · 5 maja, 2015 o 11:12 pm

Kiedyś też myślałem, że to mgła. Okazuje się że nad Jelenią przez cały czas unosi się SMOG.

~Małgorzata · 20 maja, 2015 o 8:23 pm

Fantastyczne zdjęcia. Sama mieszkam od urodzenia w Jeleniej Górze i przyzwyczajenie sprawia, że się z czasem nie zauważa, w jak pieknym regionie mieszkamy. Dzięki tym zdjęciom można się znowu zakochać 🙂

~zeno44 · 8 lipca, 2015 o 8:09 am

Jelenia Góra widziana „karolem”jeszcze piękniejsza

~Michał · 19 maja, 2016 o 7:08 pm

Zdjęcia niesamowite! Niedawno przeprowadziłem się do Jeleniej Góry 🙂 ten akrtykuł to dodatkowa motywacja aby dobrze zwiedzić okolice 😉

~Mateusz · 12 marca, 2017 o 8:31 am

To prawda… Jelenia Góra jest bardzo pięknym miastem. Mieszkam w okolicach i jestem zakochany w tym miejscu! 😉 Zdjęcia, które Pan wykonał są fenomenalne!!! 🙂

felekp · 18 lipca, 2019 o 7:20 pm

„Ponad poranne mgły wystawały jedynie stare kominy jeleniogórskiej Celwiskozy”, która skutecznie truła przez wiele lat te piękne okolice. Kuracjusze jadący do uzdrowiska w Cieplicach przejeżdżając koło Celwiskozy odnosili wrażenie, że ktoś z współpasażerów puścił bąka. Tak paskudnie śmierdziało.

benjamin · 23 lipca, 2019 o 3:34 pm

Tesknie wyjechalem w 1958

kannabinoidy · 5 sierpnia, 2020 o 12:05 pm

Przepięknie ! Pozdrawiamy 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *