Holder 150 mm NISI S5 dla
Tamrona 15-30 mm f/2.8 oraz Nikkora 14-24mm f/2.8 G ED

 

Premiera nowego holdera NISI S5 dedykowanego dla ultraszerokokątnych obiektywów Tamron 15-30 f/2.8 oraz dla oraz Nikkora 14-24mm f/2.8 G ED odbyła się w październiku 2017 r. Jego sprzedaż w Polsce ruszy od grudnia 2017 r. lub w styczniu 2018 r. Otrzymałem ten holder pod koniec września wprost z fabryki w Hongkongu do pierwszych testów w Polsce.

Holder S5 jest częścią systemu filtrów o szerokości 150 mm. Zastosowanie filtrów o tak dużym rozmiarze jest niezbędne przy obiektywach ultraszerokokątnych, które winietują po założeniu filtrów o szerokości 100 mm.

Przewaga uchwytu S5 nad innymi rozwiązaniami dla systemu 150 mm polega na możliwości wkręcenia polaryzatora PRO C-PL bezpośrednio w pierścień, oraz jego obracania za pomocą kółeczek umieszczonych na bokach pierścienia. To świetne rozwiązanie jest znane użytkownikom holdera V5 w systemie NISI 100 mm, a teraz jest również dostępne w systemie 150 mm, choć na razie tylko dla dwóch obiektywów: Tamrona 15-30 mm f/2.8 oraz Nikkora 14-24mm f/2.8 G ED.

Poniżej opowiem o moich wrażeniach z testów S5 z obiektywem Tamron 15-30 mm f/2.8 podłączonym do aparatu Canon 5D Mark II. A pod koniec artykułu znajduje się również filmik, na którym demonstruję jak używać tego systemu. Zapraszam!

1. Wrażenia ogólne: jakość wykonania, wygląd

Firma NISI przyzwyczaiła swoich użytkowników do tego, że ich produkty są najwyższej jakości. Nie inaczej jest w przypadku uchwytu S5. Holder wraz z pierścieniem i polaryzatorem są zapakowane w grubościenne etui, starannie uszyte z szarego materiału. W głównej komorze znajduje się holder i pierścień, a w bocznej kieszonce mieści się filtr polaryzacyjny. Opakowanie posiada mocowanie do paska lub nogi statywu, natomiast brakuje paska na ramię lub szyję, a szkoda, bo by się przydał – przy większej ilości sprzętu pojawia się problem z właściwym rozmieszczeniem wszystkich akcesoriów.

Holder prawie w całości jest wykonany z czarnego lekko matowego aluminium. Jedynie sloty na filtry są plastikowe, a uszczelniający pierścień, który styka się bezpośrednio z obudową Tamrona zrobiono z miękkiej gąbki, aby nie rysował obudowy. Całość wygląda bardzo dobrze, wszystkie elementy są świetnie spasowane. Nie ma tu miejsca na żadne kompromisy.

2. Użytkowanie holdera

Zestaw składa się z 3 części: Pierścienia, polaryzatora i uchwytu – holdera.

Pierścień został wykonany specjalnie dla tego konkretnego modelu Tamrona, więc jest ściśle do niego dopasowany. Ponieważ Tamron 15-30 mm f/2.8 posiada wypukłą soczewkę przednią ma wbudowany na stałe tulipan przeciwsłoneczny i nie ma gwintu. Montaż tradycyjnego systemu filtrów nakręcanych na gwint obiektywu nie jest możliwy – pierścień trzeba nakręcić bezpośrednio na plastikowy tulipan. Jego montaż na obiektywie jest bardzo prosty. Po nałożeniu pierścienia na obiektyw opiera się on na tulipanie na specjalnych ząbkach. Wtedy wystarczy dokręcić pierścień i dla bezpieczeństwa przykręcić do oporu śrubkę blokującą cały zestaw na obiektywie.

Dalszy montaż to już tylko formalność: przytrzymując palcami kółeczka wkręcamy polaryzator i nakładamy holder. W systemie S5 poprawiono, to na co narzekała część użytkowników holdera V5 – powiększono kółeczka służące do obrotu polaryzatora. W holderze V5 były one dość małe i czasem się zacinały. W S5 otrzymujemy dwa duże kółka o średnicy 15 mm, które wystają ponad obudowę pierścienia o całe 6 mm. Och obrót jest prosty nawet w grubych rękawicach – wielkie brawa dla NISI, że słucha głosu swych klientów.

Holder montuje się na tej samej zasadzie co w systemie 100 mm – poprzez odciągnięcie niewielkiego metalowego zaczepu. Nowością w systemie 150 mm jest możliwość zastosowania naraz filtra polaryzacyjnego oraz filtrów połówkowych. Holder posiada dwa sloty pozwalające na użycie dwóch filtrów płytkowych (połówkowych lub połówki i filtra pełnego szarego, tzw. ND) oraz polaryzatora. Największą zaletą S5 jest możliwość obrotu polaryzatora za pomocą wspomnianych wcześniej kółek niezależnie od obrotu holdera z zamontowanymi filtrami połówkowymi lub filtrami ND!

Filtry przesuwają się w holderze z należytym oporem, co szczeglónie dobrze widać na filmie, który znajduje się na końcu tego artykułu. Dzięki temu, nie ma obaw, że ciężki szklany filtr wyjedzie z holdera podczas przenoszenia aparatu, czy na silnym wietrze.

3. Podsumowanie

Holder S5 jest łakomym kąskiem dla wielbicieli ujęć szerokokątnych, którzy korzystają z obiektywów Tamron15-30 mm f/2.8 oraz Nikkor 14-24mm f/2.8 G ED. Największa zaleta S5 to oczywiście możliwość korzystania naraz z polaryzatora i filtrów połówkowych lub filtrów ND. Jeśli martwicie się, że NISI skonstruował uchwyty tylko do dwóch obiektywów spieszę z pocieszeniem! Oferta będzie stopniowo rozszerzana na inne obiektywy.

Jak na system 150 mm przystało, wszystkie elementy są dość duże: sam polaryzator ma aż 14,8 cm. Całość jest jednak wykonana na tyle skromnie, że nie mamy wrażenia, że targamy w plener niepotrzebne graty. Tym, którzy wahają się czy wejść w system NISI 150 mm, serdecznie holder S5 polecam!

Na koniec zapraszam na krótki film instruktażowy, na którym przedstawiam instalację zestawu na obiektywie:

Za zdjęcia do filmu dziękuję Tomkowi Marciniakowi

Nowego uchwytu S5 szukajcie w: NISI.pl i sklepbeznazwy.com.pl


6 Comments

~Ziomek · 27 października, 2017 o 9:56 am

Twój blog staje się powoli tablicą ze sponsorowanymi postami. Szkoda.

    Karol Nienartowicz · 27 października, 2017 o 11:00 am

    To chwilowe, taki czas.

Marek P · 4 marca, 2018 o 11:41 am

Zachęcony Pana artykułami o systemie NISI noszę się z zamiarem zakupu tych filtrów. Mam tylko
problem, czy da się zamontować holder na obiektyw Olympusa M.ZUIKO 7-14mm 1/2.8 ?
To jest obiektyw szerokokątny z wypukłą soczewką i nie ma gwintu. Czy jest na to jakiś patent, czy
musze czekać aż pojawi się wersja S5 dla Olympusa? Rozumiem, ze system V5 tu nie pasuje?

    admin · 4 marca, 2018 o 11:56 am

    Miałem ten obiektyw, ale nie jestem w stanie w tej chwili powiedzieć, czy da radę coś do niego dopasować. Brak sensownego systemu połówek, był głównym powodem, dla którego zrezygnowałem z Olympusa. S5 jest dopasowany do Tamrona i Nikkora, ale pasuje również (po nakręceniu odpowiedniego pierścienia) na inne obiektywy, ale muszą mieć gwint przy przedniej soczewce (Zuiko go nie ma…).

A.J · 10 czerwca, 2018 o 1:03 am

Planuję w Nowym Jorku zakup Nikona D800 + N14-24 + S5 + 3 filtry i chciałabym zapytać o kwestię, którą poruszył Pan na Kursie Fotografii Pejzażowej – czy ten holder też tak mocno trzyma się obiektywu, że nawet przy mocnym szarpnięciu nie odłączy się od aparatu? Jak Pan uważa, czy warto kupować taki sprzęt w stanach skoro gwarancja nie obejmuje Europy?

BettyBold · 12 czerwca, 2018 o 3:38 am

I have checked your page and i have found some duplicate content,
that’s why you don’t rank high in google’s search results, but there
is a tool that can help you to create 100% unique articles, search for:
SSundee advices unlimited content for your blog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *