Kannesteinen, Norwegia

Gdzie zostawić auto: Tuż obok głazu Kannesteinen jest bezpłatny parking. Bez problemu można tam stać ile się chce, a w razie potrzeby zanocować w aucie. Na wyspie jest kilka ciekawych miejsc wartych odwiedzenia, a parkowanie jest wszędzie bezpłatne i nie nastręcza żadnych kłopotów.

Mapa wyspy Vågsøy

Najlepsze miejsce do fotografowania „grzybka”.

Kamień jest słabo widoczny z drogi, ale o jego obecności informują odpowiednie tablice.

Wieczór to najlepsza pora na fotografowanie tej osobliwości przyrody nieożywionej.


Dlaczego warto tam fotografować:
Wyspa Vågsøy jest znana głównie z powodu wielkiej osobliwości przyrody nieożywionej – wspaniałej skałki Kannesteinen, która znajduje się u końca drogi prowadzącej z Måløy do Nordoppedalen. Jest to miejsce wielkiej urody i warto nadłożyć drogi, żeby pojechać aż na wybrzeże Atlantyku. Skałkę można sfotografować z kilku miejsc. Szczególnie ciekawie wygląda kadr, który wykonamy o zachodzie słońca schodząc aż do poziomu oceanu – stając oko w oko ze skalnym grzybkiem. Okoliczne skałki również są interesujące i warto poświęcić im chwilę uwagi.

Jeśli już znaleźliśmy się na wyspie polecam pojechać także do latarni morskiej Kråkenes fyr. W drodze wspaniałe widoki na pejzaże tej wyspy. Szczególnie pięknie wygląda stąd okolica miejscowości Refvika wciśniętej między zatokę Refvika i jezioro Refvikvatnet, ale przede wszystkim otoczenie miejscowości Kvalheim, skąd widać całą zatokę Kvalheimsvikę a co za tym idzie również okolice skały Kannesteinen. Latarnia morska Kråkenes warta jest spaceru, bo to niezwykle malownicza konstrukcja. Samej latarni prawie nie widać, bo schowana jest za zabudowaniami białego domku, w którym można zanocować, jeśli ktoś nie ma co zrobić z pokaźną sumą gotówki.

Pięknie położona miejscowość Refvika.

Zatoka Kvalheimsvika

Latarnia morska Kråkenes fyr.

Nocleg w latarni jest możliwy, ale nie należy do najtańszych.


Gdzie rozbić namiot:
W okolicy Kannesteinen ciężko o jakieś dogodne miejsce, dlatego lepiej nocować w rejonie Kvalheim i latarni Kråkenes. To dzikie i odludne tereny, pełne łąk ze wspaniałymi widokami. Uwaga – może wiać!

Przy latarni można spotkać roje gryzących much, warto zabrać moskitierę o drobnych dziurkach.


Zobacz również pozostałe części:

Fotografowanie w Norwegii cz. 7 – fiordy Nærøyfjord i Aurlandsfjord