Największy kościół drewniany typu stav w Norwegii!
Gdzie zostawić auto: Tuż przy kościele jest spory parking, za który nie pobiera się opłaty. Obok stoją ławki i stoły, więc jest to dobre miejsce na dłuższy popas. Na parkingu zabronione jest nocowanie w samochodzie, o czym informuje stosowny znak.
Dlaczego warto tam fotografować: Drewniane kościoły typu stav (norw. stav – słup, czyli o konstrukcji słupowej), to jedna z wizytówek Norwegii. W całym kraju zachowało ich się nieco ponad 30. Kościół zbudowany w 1242 r. w Heddal to największa tego typu budowla, która zachowała się do dziś. Polacy wiedzą o tych obiektach całkiem sporo, bo jeden z nich stoi dziś w Karpaczu Górnym w Karkonoszach – i jest to słynny kościół Wang, który niegdyś znajdował się w miejscowości Vang nieopodal najwyższych gór Norwegii – Jotunheimen.
Kościół w Heddal miałem przyjemność fotografować aż przez 2 dni, bo nocowałem w tym miejscu. Jest to niezwykle piękny i wdzięczny obiekt do fotografowania. Jeśli jednak nie mamy zbyt wiele czasu, to najlepiej dotrzeć tu po południu i zostać aż zrobi się ciemno, a obiekt zostanie podświetlony. Duży cmentarz i brak cywilizacyjnych przeszkadzajek w postaci drutów wysokiego napięcia, słupów, śmietników itd. powoduje, że aż chce się tu fotografować, a atrakcyjne kadry można popełnić właściwie z każdej strony.
Chętnie mogą wejść również do wnętrza kościoła – wymaga to jednak przyjazdu najpóźniej około 15 oraz wyłożenia 60 NOK/os. za wstęp.
Gdzie rozbić namiot: Rozbicie namiotu może być problematyczne, bo w okolicy kościoła nie ma żadnego dogodnego miejsca, które znajduje się minimum 150 m od zabudowań (o czym stanowi norweskie prawo). Najlepiej nocować na jednej z nadrzecznych polan kilka kilometrów przed Heddal.
Zobacz pozostałe części:
Fotografowanie w Norwegii cz. 6 – Kannesteinen i wyspa Vågsøy
1 Comment
~Anna · 18 kwietnia, 2017 o 11:30 pm
kaczka z niespodzianką warto… http://www.labet.waw.pl